تهدیدات زیستی زنگ خطر دریای خزر را به صدا درآورد /کاهش آلودگی خزر نیازمند همیاری همگان

تهدیدات زیستی در دریای خزر بسیار جدی بوده و زنگ خطر بزرگترین دریاچه جهان را به صدا درآورده است از این رو می طلبد کشورهای حاشیه دریای خزر به این مهم توجه جدی داشته باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر سال 1382 در تهران تنظیم، تدوین و در 21 مرداد ماه سال 1385 در سازمان ملل متحد به تصویب رسید.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان درباره تهدیدات زیستی در دریای خزر اظهار داشت: خوشبختانه در این کنوانسیون تنها تاکید به آلودگی های نفتی نشده بلکه به تمامی مجموعه حوزه آبخیز دریای خزر توجه ویژه ای دارد.
محمدرضا برجی با بیان اینکه میانگین ارتفاع دریای خزر 26 تا 28 متر پائین تر از سطح آب های آزاد است، گفت: متاسفانه تمامی بار آلودگی این حوزه های آبخیز وارد دریای خزر می شود.
وی افزود: علاوه براین در حوزه جنوبی دریای خزر بیشتر فاضلاب ها به دلیل نبود سیستم تصفیه فاضلاب و شیرابه زباله ها به طور مستقیم از طریق رودخانه ها وارد این دریا می شود.
برجی با اعلام اینکه حجم زیادی از آلودگی به ویژه سموم و کودهای شیمیایی به دریای خزر می ریزد، اظهارداشت: مصرف بی رویه سموم و کود شیمیایی موجب مسمویت خاک و آب خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه توان خودپالایی و حذف آلودگی در دریای خزر بسیار بالا است، گفت: این توان تا حدی کارساز است بنابراین می طلبد با برنامه ریزی مناسب از ورود هرگونه آلایندگی به این پهنه آبی جلوگیری کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: مصرف غیراستاندارد مواد شوینده یک تهدید جدی بر اکوسیستم های آبی استان به ویژه دریای خزر است.
وی همچنین با بیان اینکه تهدیدات زیستی در دریای خزر بسیار جدی است، افزود: هرگونه بی توجهی به اکوسیستم آبی دریای خزر پیامدهای منفی را به همراه دارد بنابراین کشورهای حاشیه خزری باید به این مهم توجهی جدی داشته باشند.
برجی در ادامه تاکید کرد:همه کشورها باید با حساسیت در حفاظت از تنوع زیستی دریای خزر تلاش بی وقفه داشته باشند.
وی اظهار داشت: اعتبارات استانی پاسخگوی تعدیل و مهار حجم عظیم انواع آلودگی استان نیست.


کاهش آلودگی دریای خزر نیازمند همیاری همگان است


برجی افزود: همه مسئولان استانی در تمامی رده ها و حتی افکار عمومی و رسانه ها باید به صورت یک شبکه هماهنگ خواستار تزریق اعتبار ملی برای کاهش آلودگی رودخانه ها، دریایی خزر، تالاب بین المللی انزلی، ساماندهی انواع زباله و پسماندها در استان باشند.
وی همچنین گفت: با تخصیص اعتبارات ملی می توان رودخانه ها را از مرگ حتمی نجات داد و بحران آلودگی استان را مهار کرد.
مدیرکل خفاظت محیط زیست گیلان گفت: بحران آلودگی علاوه بر تخریب محیط زیست، سلامت انسان ها را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.
وی افزود: استاندار گیلان با حساسیت ویژه پیگیر موضوعات زیست محیطی بوده و هیچ روزی نیست که نماینده عالی دولت در استان به طور مستقیم در مورد مسائل زیست محیطی از مسئولان پاسخ نخواهد.
برجی با تصریح اینکه اجماع مدیریتی خوبی در زمینه مسائل زیست محیطی استان ایجاد شده است، اظهار داشت: این اجماع باید تداوم و استمرار داشته تا به یک نتیجه مقصود برسد.
وی در ادامه با اعلام اینکه دریای خزر به لحاظ تنوع زیستی منحصربه فرد است، گفت: این دریا از حیث درصد شوری 12 در هزار (آب لب شور ) است و شرایط بسیار مناسبی برای زیست انواع موجودات جانوری و گیاهی فراهم کرده است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان افزود: در حوزه دریای خزر 575 گونه گیاهی، هزار و 332 گونه جانوری و 850 نوع ماهی زیست می کند.
وی تصریح کرد: ساکنان حاشیه دریای خزر وابستگی مستقیم به گونه های ماهیان اقتصادی همچون ماهی سفید، کفال، خاویاری، سیم و غیره دارند.
برجی بیان داشت: در گذشته افزون بر 90 درصد خاویار دنیا از دریای خزر تامین می شد متاسفانه امروز ماهیان خاویاری شرایط مناسبی برای زیست و زادو ولد ندارند.
وی همچنین با بیان اینکه " فک " تنها پستاندار دریای خزر است، اشاره کرد: در دهه های گذشته جمعیت این پستاندار یک میلیون قلاده بوده که هم اکنون به 100 هزار قلاده رسیده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان یادآورشد: به شدت منابع و ذخایر آبزی دریای خزر با ورود انواع آلودگی ها، بهره برداری و صیدهای غیر مجاز، غیر اصولی و روش های نادرست صید در معرض تهدید است.
وی در ادامه اذعان داشت: مشاغل سنتی و فصلی در استان وابستگی شدید به ذخایر دریای خزر است بنابراین می طلبد همگان برای حفظ اکوسیستم آبی این دریا از هیچ تلاشی فروگذار نباشند.

مدیریت صحیح ساحلی دریای خزر در گرو ایجاد وحدت رویه است


مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: مدیریت صحیح ساحلی دریای خزر نیاز به یک وحدت رویه و یک سازمان متولی مشخص دارد.
برجی افزود: گیلان 300 کیلومتر نوار ساحلی دارد که گنجینه ای ارزشمند از حیث اکولوژیکی و گردشگری به شمار می رود اما متاسفانه این ثروت ملی به اشکال مختلف مورد تصرف قرار می گیرد.
وی همچنین اظهارداشت: مسئولان هنوز در مدیریت ساحلی دریای خزر به یک وحدت رویه یا به یک سازمان متولی مشخص نرسیده اند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: در حوزه ساحلی محیط زیست،آب منطقه ای و وزارت نیرو، منابع طبیعی و آبخیزداری هر کدام مسئولیت خاص خود را دارند ولی هیچ کدام از این سازمان ها در یک نقطه مشترک بهم وصل نیستند.
وی افزود: همین موضوع باعث شده به سرعت سواحل زیبایی دریای خزر به بهانه های مختلف از دست برود.
برجی تاکید کرد: در سال های اخیر کمیته های در این زمینه شکل گرفته و به طور مرتب جلسات برگزار و موضوعات رصد می شود.
وی با اذعان اینکه سازمان های دولتی خود از عوامل تغییر کاربری اراضی ساحلی هستند، گفت: این سازمان ها اراضی ساحلی استان را در اختیار گرفته و بین کارکنان خوشان تقسیم کرده اند.


مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان افزود: در حال حاضر بخش اعظمی از سواحل دریا در اختیار سازمان های دولتی و دانشگاه هایی است که در استان استقرار نداشته و به صورت فصلی و کوتاه مدت از این سواحل استفاده می کنند.
وی در ادامه تبدیل جغرافیایی ***** را از دلائل دیگر تغییر کاربری سواحل دریای خزر دانست و بیان داشت: وقتی روستا تبدیل به شهر می شود منابع طبیعی و اراضی ملی موجود حوزه شهر ها به مسکن و شهرسازی واگذار و خود به خود شرایط تغییرکاربری قانونی فراهم می شود.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره گفت: هم اکنون عزم راسخی برای نجات منابع آبی گیلان به وجود آمده که باید استمرار داشته باشد.
غلامعلی جعفرزاده افزود: بهره برداری به موقع از طرح های فاضلاب در گرو تامین اعتبار مناسب بوده و این در حالیست که اعتبارات دولتی پاسخگوی اجرای این طرح ها نیست.
وی با بیان اینکه فرهنگسازی از طریق رسانه ها درمورد حفاظت از محیط زیست و منابع آبی باید به طور ویژه در دستور کار رسانه های ارتباط جمعی به ویژه رسانه ملی قرار گیرد، اظهار داشت: علاوه براین برای نهادینه کردن فرهنگ آشتی با طبیعت و نگهداری از محیط زیست نونهالان و کودکان مهدهای کودک و مدارس می توانند نقش افرین باشند.
به گزارش خبرنگار مهر، تصمیم گیری در حوزه سواحل باید به صورت ملی و استانی در قالب ستادهای مشترک استانی (مدیریت یکپارچه ) صورت گیرد و از موازی کاری سازمان ها باید جلوگیری شود.


حفظ محیط زیست نیاز به نگاه عام، تعامل منطقی و پایدار است


علاوه براین در حفظ محیط زیست باید نگاه عام، تعامل منطقی و پایدار داشت تا بتوان در صیانت از عرصه های محیط زیست همواره موفق تر عمل کرد.
براین اساس برای حفظ گنیجینه های ارزشمند با مدیریت یکپارچه و تجمیع اعتباران به همراه مشارکت تمامی آحاد جامعه می توان از تهدیدات زیستی جلوگیری کرد تا نسل های اینده نیز از وجود این پهنه بی کران بهره مند شوند.منبع:مهر