یک خرس قهوه ای عظیم الجثه در ارتفاعات فیروزکوه کشته شد

۲۵ مرداد ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: روز سه شنبه مورخ ۹۳/۵/۲۱ محیط بانان شهرستان فیروزکوه حین گشت زنی در ارتفاعات بهنک واقع در منطقه آزاد ارجمند با لاشه یک خرس قهوه ای عظیم الجثه مواجه شدند.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان فیروزکوه در این باره گفت: علت دقیق مرگ حیوان هنوز مشخص نیست اما وجود زخم های متعدد بر روی بدن خرس مشهود است.

رضا کرمی افزود: منطقه ارجمند جزو مناطق آزاد شهرستان فیروزکوه و استان تهران به شمار می رود که با وسعت بیش از یکصد هزار هکتار عرصه تنها توسط ۴ نفر محیط بان کنترل می شود. کمبود نیروی محیط بانان با توجه به وسعت زیاد مناطق تحت حفاظت به خصوص مناطق آزاد یکی از دلایل اصلی بروز اینگونه اتفاقات می باشد.

وی گفت: متاسفانه خشکسالی، تخریب مراتع و جنگل ها، وجود جاده های متعدد عشایری و ترانزیتی، ساخت و سازهای بی رویه و شکارچیان غیرمجاز عرصه را برای ادامه زیست حیات وحش به تنگ آورده است.

رضا کرمی افزود: تحقیقات در مورد روشن شدن دلایل مرگ این خرس ادامه دارد اما با توجه به اینکه طی ماه های گذشته شکایات متعددی از سوی زنبورداران و افراد محلی مبنی بر وارد آمدن خسارت توسط خرس به کندوهای عسل مخابره شده، به احتمال فراوان این خرس توسط زنبورداران منطقه کشته شده است.

منبع:دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران