پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: اوائل هفته گذشته هنگامیکه ۳ نفر از اهالی روستای شلمیک از توابع بخش دودانگه شهرستان ساری عازم شکار شده بودند به اشتباه یکی از همراهان خود را هدف گلوله قرار می دهند.

علی کلانه محیط بان اسبق پناهگاه حیات وحش دودانگه در این باره گفت: این ۳ نفر شکارچی غیرمجاز بصورت شبانه و به قصد شکار شوکا وارد جنگل های منطقه دودانگه شده شده بودند که به علت تاریکی هوا دو نفر از آنان اشتباها به سمت نفر سوم شلیک کرده و وی را به قتل می رسانند.
وی افزود: شکارچیان با تقلید صدای شوکا، به رتحتی این گوزن کوچک را در هر نقطه ای از جنگل به سمت خود کشیده و به محض حضور شوکا حیوان را هدف قرار می دهند.
بنابراین شکارچیان در تاریکی هوا نیز در نقطه ای بدون حرکت نشسته و با کمک برگ درختان صدای شوکا را تقلید می کنند. پس از دقایقی شوکا از لابلای پوشش انبوه جنگل در مقابل شکارچی ظاهر می شود.
در این حادثه به احتمال فراوان شکارچیان پس از تقلید صدای شوکا آماده حضور حیوان و شلیک به سمت آن بوده اند اما به دلیل تاریکی هوا صدای تحرک نفر سوم را با صدای حرکت شوکا اشتباه گرفته و به سمت وی شلیک کرده اند.
ضاربین این حادثه از اهالی به نام ر.ف روستای شلمیک و شکارچیان شرور، سابقه دار و بسیار بی رحم منطقه هستند که به دفعات اقدام به شکار غیرمجاز گونه های نادری چون مرال، شوکا و قرقاول نموده اند و بارها تحت تعقیب محیط بانان قرار گرفته و هربار به نوعی موفق به فرار از دست مامورین شده بودند.
محیط بان اسبق پناهگاه حیات وحش دودانگه در ادامه گفت: عامل اصلی قتل دقیقا یکسال قبل در مرداماه ۹۲ توسط بنده و همکارانم در جنگل تعقیب و به همراه یک قبضه اسلحه شکاری تک لول که متعلق به پدرش بود دستگیر شد.
علی کلانه گفت: در آن زمان به پدر ضارب که برای وساطت و آزادی پسرش به پاسگاه محیط بان مراجعه نموده بود گفتیم که حمایت بی مورد وی از عمل غیرقانونی پسرش منجر به ایجاد دردسرهای بزرگتری در آینده برای او و خانواده اش خواهد شد که متاسفانه در نهایت اقدامات شرورانه ایم فرد حدودا ۳۲ ساله منجر به مرگ یک جوان دیگر گردید.
حدود دو ماه قبل نیز در جریان بازرسی نیروهای انتظامی از منزل این متخلف یک قبضه اسلحه دولول قاچاق کشف و ضبط شده بود.
جنازه فرد مقتول در این حادثه پس از بررسی در پزشکی قانونی روز یکشنبه ۹۳/۵/۱۹ در زادگاهش به خاک سپرده شد.
منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران