برترین ها: ما انسان ها تنها موجودات معمار این سیاره ی خاکی نیستیم. به این 25 اثر خارق العاده توجه کنید. کاش می توانستیم برای ساخت بناهای خود از این معماران کمک بگیریم!

25- دایره ی بادکنک ماهی (Puffer Fish Circles)

این دایره ی پرکار که در تصویر مشاهده می کنید توسط انسان و یا موجودات فضایی ایجاد نشده. بلکه ساخته ی موجود دریایی 12 سانتی متری به اسم بادکنک ماهی است. این جانور برای جفت یابی دست به ساخت این اثر می زند که قطری حدود 7 فوت دارد. هنگامی که دایره ها کامل می شود، جفت ماده آن را مورد بررسی قرار داده و در صورت انتخاب، در مرکز این اثر تخم می گذارد و سپس جفت ماده آن را بارور می کند.


24- پیله آمیکتا (Amicta Cocoons)

این سازه ی چهاروجهی، توسط آمیکتای ماده برای دوره ی شفیرگی و از ذرات علف ساخته شده، و ابعاد آن حدود 1*2*3 اینچ است.


23- جواهر بال مودار (Caddisfly Jewelry)

این حشره تحت شرایط طبیعی با استفاده از موادی که در محیط پیرامونش می یابد (مثل تکه های چوب، استخوان های ماهی، ذرات ماسه و...) تونل حفاظتی خود را تزیین می کند. و البته در تزیین این نمونه که در عکس می بینید از تکه های طلا، عقیق، فیروزه و دیگر سنگهای قیمتی استفاده شده است.

22- پیله ی مگس اسفنجی (Spongilla Fly Cocoon)

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، این جانور در مرحله شفیرگی خود پیله ای بسیار زیبا و عجیب می سازد.


21- سد سگ آبی (Beaver Dam)

بدون شک یکی از قابل تشخیص ترین سازه های حیوانی سد سگ آبی است که برخی عاشق آنند و برخی از آن تنفر دارند. سد سگ آبی (با طولی حدود 100 متر) با محدود کردن جریان آب و ایجاد سیل خسارات مالی فراوانی ایجاد می کند. با این وجود، فواید زیادی دارند و باعث ایجاد سرزمین های مرطوب می شوند. بزرگترین سد سگ آبی که تا به امروز ثبت شده است، در نشنال پارک آلبرتا در کشور کانادا قرار داد و طول آن 850 متر است.


20- کلبه سگ آبی (Beaver Lodges)

سگ آبی نه تنها در ساخت سد مهارت دارد بلکه خانه های جالب توجهی می سازد. سگ آبی با استفاده از گِل و شاخه های ضخیم درختان محدوده ای را می پوشاند که از مهاجمانی همچون گرگ و میش در امان بمانند.


19- تپه ی مغناطیسی موریانه در پارک لیچفیلد (Magnetic Termite Mounds in Litchfield National Park)

این تپه های استرالیایی که با ارتفاع بیش از دو متر، ده ها هزار موریانه مغناطیسی را در خود جای می دهند. برخی معتقدند این معماری عجیب به موریانه ها کمک می کند از گرمای بیش از حد استرالیا مصنون بمانند.


18- درختان تار عنکبوتی (Gossamer Trees)

تصویری که مشاهده می کنید صحنه ای از یک فیلم ترسناک را تداعی می کند. سیلی که سال 2010 در پاکستان اتفاق افتاد منجر شد که میلیونها عنکبوت به درختان پناه ببرند، و پس از مدتی تارهایی چنین خوفناک درخت را پوشاندند.


17- عنکبوت برگ خشک (Leaf Curling Spider)

عنکبوت برگ کَن با لوله کردن برگهای خشک و پوشاندن سطح آن با تارهایش مخفیگاهی می سازد. او تا زمان نزدیک شدن قربانی در این مکان پنهان می شود.


16- عنکبوت دریچه ساز (The Trapdoor Spiders’ Hinged Door Home)

برخی عنکبوت ها شبکه هایی می سازند، و تعدادی نیز از برگها استفاده می کنند اما این نوع عنکبوت کاری بسیار متفاوت انجام می دهد. عنکبوت دریچه ساز، زیبایی خانه اش را با ساخت دری مناسب و قابل باز و بسته شدن تکمیل کرده و از ورودی آن برای گرفتن شکار استفاده می کند.


15- برج اسرارآمیز تارعنکبوت (Mysterious Web Tower)

این برج عجیب در واقع به عنوان محفظه ی تخم عنکبوت مورد استفاده قرار می گیرد. دانشمندان هنوز نمی دانند که چه نوع عنکبوتی این برج را می سازد.


14- تله های گِلی (Dauber)

این زندان های گلی در دنیای حشرات، بتمن محسوب می شوند. آنها تله هایی را می سارند و عنکبوتها را برای مصرف در گل زندانی می کنند.


13- ساندویچ با روکش گُل (Flower Sandwiches)

این پدیده با روکش گل در اصل لانه ی برای گونه ای نادر از زنبوران است. این خانه از سه لایه تشکیل شده است: لایه ی نازکی از گلبرگ به عنوان روکش بیرونی، لایه ای از گِل، و دورنی ترین لایه نیز پوششی از گُل است.


12- آشیانه زنبور کاغذی (Paper Wasps Nest)

زنبور کاغذی بدلیل استفاده از فیبرهای چوب و ساقه ی گیاهان برای ساخت لانه اش شهرت دارد. محققان در یکی از آزمایش های کاغذهایی رنگی در اختیار این زنبور ها قرار دادند و زنبورها این لانه ی رنگارنگ و زیبا را ساختند.


11- شهر موش کور (Gopher Towns)

این شهر زیرزمینی موشها می تواند صدها هزار جانور (مثل انوع موش، همستر، سنجاب، و ...) را در خود جای دهد، و این موشها برای حفظ بقا به احتکار و جمع آوری آذوقه در این خانه ی زیرزمینی خود می پردازند.


10- آشیانه سیاه پر (Montezuma Oropendola Nests)

پرنده ای مشهور به اوروپندولا در میان پرندگان، یکی از بی نظیرترین آشیانه ها را دارد. این پرنده برای محفوظ ماندن تخم هایشان از دست میمونها کیسه هایی را از درخت مو آویزان می کند که برای شان محوطه ای محصور می آورد.


9- پرندگان نساج و آپارتمانهای معلق (Social Weaver Birds and their Sky Condominiums)

این پرندگان نساج بسیار اجتماعی بوده و مشهورند به سازندگان بزرگترین آشیانه در میان تمامی پرندگان. آشیانه ای که می تواند چندین نسل از هزاران پرنده را در خود جای دهند. این لانه ها حدود 25 فوت پهنا و 5 فوت ارتفاع و وزنی بالغ بر یک تن دارند. این لانه ها چنان پرکار و مستحکم هستند که برخی از آن ها بیش از صد ها سال سالم باقی می ماند.


8- آلونک گنجشک باغبان در اندونزی (Vogelko Gardener Bowerbird Bower in Indonesia)

این پرندگان کرچ ساز در میان تمامی گنجشک سانان یکی از خارق العاده ترین آلونک ها را می سازند. سازه ی مخروطی این آلونک حدود صد سانتیمتر ارتفاع و 160 سانتی متر قطر دارد. از دو تکه چوب به عنوان ستون در قسمت ورودی آن استفاده شده است. محوطه جلوی آن پوشیده از خزه است، و با اشیایی چشمگیر همچون گل های رنگی یا میوه، بال پوش براق، برگهای خشکیده، ماهرانه تزیین می شود.


7- آشیانه مرغ تنورساز (Rufous Hornero Nest)

برخلاف اکثر پرندگان که آشیانه خود را از شاخه های گیاهان می سازند، مرغ تنورساز از گل و کود برای ساخت خانه خود بهره می گیرد. این پرنده مصالح مورد نیاز را به سختی به بالای درخت حمل می کند و آشیانه ای همچون تنور می سازد. سپس تابش نور خورشید آن را سخت و محکم کرده و پرنده می تواند در آنجا تخم بگذارد.


6- آشیانه ی خوراکی پرستو (بادقپک) (Edible-nest Swiftlet)

این پرنده، آشیانه ی کوچکی و مرموزی دارد که از بزاق خشک شده ی این جانور ساخته شده است. بعلاوه، این لانه ها برای ما انسان ها خوراک لذیذی محسوب می شود.


5- تختخواب شامپانزه (Chimpanzee Beds)

ظاهرا شامپانزه ها به ارزش خواب خوب شب پی برده اند. آنها از شاخه های ضخیم درختان تختخوابی مرتفع بر روی درخت درست کرده و بدین شکل پناهگاهی امن و مطلوب برای خود خلق می کنند.


4- بزرگترین لانه مورچه در نورتامبرلند انگلستان (Largest Anthills in Holystone, Northumberland, United Kingdom)

این لانه کشف شده در نوتامبرلند، بزرگترین تپه مورچه ای است که تاکنون به ثبت رسیده. بلندی آن چیزی حدود 5 تا 7 فوت است و بیش از 500 هزار حشره را در خود جای می دهد.


3- کلونی غول آسای مورچه ها در اروپای جنوبی (****-Colony in Southern Europe)

بزرگترین کلونی که تاکنون در دنیا کشف شده، سازه ای ست در اروپای جنوبی به طول 37 6004 کیلومتر که در سواحل مدیترانه و اقیانوس اطلس واقع شده و حدود 33 گونه از مورچگان را در خود جای می دهد.


2- لانه مورچه در شمال استرالیا (Ant Nests in Northern Territory, Australia)

شهرت مورچه نساج یا مورچه سبز بدلیل نوع ساخت لانه هایشان است. این مورچه ها با بافتن برگ ها و ابریشم لارو به یکدیگر لانه هایی خارق العاده می آفرینند.


1- صخره عظیم مرجان (The Great Barrier Reefs)

بزرگترین سازه ای که تاکنون توسط موجودات زنده ساخته شده است، صخره مرجانی ست که از 2900 صخره مجزا تشکیل شده و با طول 1600 مایل حدود 900 جزیره را تحت پوشش قرار می دهد.
منبع : برترین ها