یک‌سوم جنگل‌های ناحیه رویشی ایرانی تورانی در استان کرمان زیر هجوم آفت لورانتوس بین مرگ و زندگی دست و پا می‌زنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از جیرفت، یک‌سوم جنگل‌های ناحیه رویشی ایرانی تورانی در استان کرمان زیر هجوم آفت لورانتوس بین مرگ و زندگی دست و پا می‌زنند.
لورانتوس گیاهی نیمه‌انگلی است که همزمان با فصل رویش گیاه میزبان آغاز به رشد می‌کند، در اواخر تابستان میوه می‌دهد و بذر آن از طریق فضولات پرندگان یا پراکنش از طریق گیاهان تا 25 متر پرتاب و گیاهان دیگر را به سرعت آلوده می‌کند.
معمولا درختانی همچون بادام کوهی، اورس، بنه، کهکم، قنس، ارژن، ارچن و زرشک میزبان خوبی برای آفت لورانتوس هستند.
لورانتوس با مکیدن شیره گیاه میزبان مانع رشد آن شده و آن را می‌خشکاند.حیات مردم تهدید می‌شودمعاون حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب استان گفت: حدود هشت سال است که عارضه خشکسالی موجب شده این انگل رشد کند، هرچند هنوز نمی‌دانیم سر منشأ آن از کجا بوده است.
مراد کریمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در جیرفت بیان کرد: پیشروی این انگل بسیار سریع است و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب استان کرمان دو سال است که مبارزه مکانیکی را در 130 هزار هکتار عرصه آلوده آغاز کرده، اما کمبود اعتبار مانع از مبارزه جدی می‌شود.
این مسئول با بیان اینکه در سال 93 اعتبار اختصاص یافته به این بخش در جنوب استان فقط 33 میلیون تومان بوده است، تصریح کرد: این اعتبار پول بنزین نیروهای حفاظت هم نمی‌شود.
وی خاطرنشان کرد: جنگل‌های ناحیه رویشی ایرانی تورانی بیش از 200 سال است بر طبیعت استان سایه انداخته و مردم را در گرمای بالای 40 درجه تابستان در پناه خود جای داده و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب استان به طور جدی پیگیر بودجه کافی برای نجات جنگل‌ها شده است، اما تاکنون نتیجه‌ای نداشته و اکنون با وضعیتی که جنگل‌ها دارند حیات مردم به مخاطره افتاده است.مبارزه مکانیکی بهترین راه مبارزه با آفت لورانتوسعلی درینی کارشناس منابع طبیعی جنوب کرمان نیز با ابراز نگرانی از وضعیت پیش آمده به خبرنگار فارس گفت: بهترین روش مبارزه با این آفت قطع شاخه‌های آلوده از سه تا پنج سانتی‌متری پایین‌تر از زائده است و کارشناسان این اداره کل با همیاری مردم منطقه و ساکنان جنگل شاخه‌های آلوده را قطع و در نهایت می‌سوزانند تا انگل پیش از آنکه به بذر بنشیند از بین برود.
کیانی کارشناس اداره کل منابع طبیعی جنوب استان کرمان از سرایت این آفت به باغ‌های مثمر پایین دست خبر داد و گفت: به دلیل عدم مبارزه به‌موقع، این آفت به درختان مثمر نیز سرایت کرده و با آلوده شدن درختانی همچون بادام، زردآلو و گلابی اقتصاد مردم منطقه تهدید می‌شود.
سارا شفیعی کارشناس منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز با ارائه تمام نامه‌هایی که این اداره کل برای پیگیری به دستگاه‌های اجرایی ارسال کرده است، افزود: حدود شش سال است که پیگیری‌های ما ادامه دارد، اما تاکنون تصمیم ویژه‌ای برای نجات جنگل‌های استان از آفت لورانتوس اتخاذ نشده است.


نیمه دوم امسال مبارزه جدی با آفت آغاز می‌شودرئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در سفر خود به کرمان با تایید عدم تخصیص اعتبار کافی به این بخش در سال‌های اخیر به خبرنگار فارس گفت: نیمه دوم امسال مبارزه با این آفت به طور ویژه در استان کرمان آغاز می‌شود.
استان کرمان در ناحیه رویشی ایرانی تورانی «درختان سردسیری» یک‌میلیون و 500 هزار هکتار جنگل دارد که یک‌سوم آن معادل 500 هزار هکتار به آفت لورانتوس آلوده است.
آنچه سال‌ها به دست طبیعت به وجود آمده در انتظار تدبیر انسان‌ها است تا همچنان در پهنه کویر خودنمایی کند.منبع:فارس