انجمن حفاظت از حیات وحش (WCS) اعلام کرد: برای نجات جان فیل‌ها تمام انبارهای عاج فیل باید نابود و بازارهای خرید و فروش آن نیز تعطیل شوند.

به گزارش زیست آنلاین از ایسنابنابر گزارشی که از سوی انجمن حفاظت از حیات‌ وحش (WCS) منتشر شده، فساد و جرایم سازمان یافته در کنار کمبود الزامات قانونی، سبب رونق تجارت عاج فیل شده است. این گزارش همچنین تصریح می‌کند که تجارت غیرقانونی عاجل فیل مادامی که بازار خرید و فروش این کالا وجود دارد، ادامه خواهد یافت.

طبق گزارش اداره شیلات و حیات وحش ایالات متحده، جمعیت فیل‌های آفریقایی و آسیایی به دلیل شکار غیرقانونی رو به کاهش است. این اداره اعلام کرده است که سالانه حدود 30 هزار راس فیل به منظور استفاده از عاج آنها کشته می‌شوند. ایالت نیوجرسی آمریکا نیز به تازگی به عنوان نخستین ایالت در آمریکا، قانون جدیدی را علیه این تجارت بی‌رحمانه و غیرانسانی وضع کرده است. این ایالت سختگیری‌های بیشتری را در قانون مبارزه با شکار اعمال کرده و واردات، صادرات و فروش عاج فیل و شاخ کرگدن را ممنوع کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از نیچرورلدریپورت، «الزیابت بنت»، نایب رئیس انجمن حفاظت از حیات وحش (WCS) گفت: اگر می‌خواهیم جمعیت باقیمانده فیل‌ها را نجات دهیم باید تمام بازارهای عرضه عاج فیل تعطیل شوند زیرا با روند کنونیِ فساد در این بازارها نمی‌توان از ایجاد فرصت سوءاستفاده و ورود عاج‌های غیرقانونی به بازارهای قانونی جلوگیری کرد.

از سوی دیگر ذخایر عاج فیل در جهان یک کانال مخفیانه در تجارت غیرقانونی عاج فیل محسوب می‌شوند و به همین دلیل این ذخایر باید نابود شوند. در این مطالعه همچنین از این باور اشتباه که تجارت عاجل فیل با جمع‌آوری پول به اجرای برنامه‌های حفاظت از فیل‌ها کمک می‌کند به شدت انتقاد شده است.

این مطالعه در مجله Conservation Biology منتشر شده است.


منبع:ایسنا