زیست‌شناسان موفق به مشاهده جمعیت تازه‌ای از کوسه‌نهنگ‌ها در آب‌های ساحلی عربستان شدند.
به گزارش زیست آنلاین از ایسنا کوسه‌نهنگ‌ها بزرگترین گونه در میان انواع ماهی‌ها در اقیانوس‌های جهان هستند که می‌توانند تا بیش از 9 متر رشد کنند. با وجودی که این ماهی‌ها جثه‌های بزرگ دارند اما کارشناسان حیات‌وحش هنوز اطلاعات کمی راجع به این جانوران دارند. اکنون کارشناسان موفق به مشاهده گروهی جوانی از این آبزیان در آب‌های ساحلی عربستان شده‌اند که امکان مطالعه روی رفتار آنها را بیش از گذشته میسر می‌کند.

«سایمون تارولد»، نگارنده این مقاله گفت: به دلیل اینکه در این ناحیه کم‌وسعت تعداد زیادی کوسه‌نهنگ حضور دارند، فرصت خوبی برای آغاز مطالعات جدی است تا به برخی سئوالات خود درباره این ماهی‌های غول‌پیکر پاسخ دهیم.

وی افزود: مطالعه در این منطقه پنجره جدیدی را به سوی جابه جایی اکولوژیکی جانوران منطقه خواهد گشود.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس‌ورلدریپورت، زیست‌شناسان به منظور شناخت بیشتر این کوسه‌ها از سه نوع برچسب منجر به ارسال و دریافت امواج ماهواره‌ای استفاده کردند تا جابه‌جایی 47 کوسه‌نهنگ را حدفاصل سال‌های 2009 تا 2011 میلادی زیر نظر بگیرند. آنها دریافتند که این کوسه نهنگ‌ها می‌توانند تا عمق دست‌کم 500 متری آب فرو روند ضمن اینکه سه کوسه‌نهنگ از این جمع توانستند تا عمق 1000 متری نیز شنا کنند. همچنین اطلاعات دریافتی ماهواره‌ای نشان می‌دهد که بسیاری از این کوسه‌نهنگ‌ها در جنوب سواحل دریای سرخ باقی ماندند.

جزئیات بیشتر درباره این حادثه در مجله «پلاس وان» منتشر شده است.منبع:ایسنا