تصویربرداری همزمان از آهو و دسته میش های وحشی در پارک ملی سرخه حصار

۱۹ مرداد ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در تاریخ ۹۳/۵/۱۵ فرمانده یگان، مشاور مدیرکل و ریاست پارک های ملی خجیرو سرخه حصار حین سرکشی و بررسی وضعیت آبشخورهای احداث شده در پارک ملی سرخه حصار تهران، در رخدادی جالب توجه یک دسته چهار عددی آهو و گله ای میش و بره وحشی که در کنار هم مشغول چرا بودند مشاهده و از آنان تصویربرداری نمودند.
زیستگاه آهو مناطق دشتی و هموار و زیستگاه قوچ و میش عمدتا تپه ماهورها و ارتفاعات میانی می باشد و به ندرت ممکن است آهو و قوچ و میش وحشی همزمان و در یک نقطه مشاهده شوند.
تصویربرداری همزمان از چهار راس آهو در کنار دسته ای از میش و بره های وحشی در پارک ملی سرخه حصار


پارک ملی سرخه حصار تنها و آخرین زیستگاه آهو در استان به شمار می رود دارای جمعیتی نسبتا پویا از این گونه زیبا و ارزشمند می باشد.
هم اکنون جمعیت آهو در استان تهران به دو جمعیت بسیار شکننده در منطقه حفاظت شده کویر (حدود ۱۵ راس) و مناطق شکار ممنوع و آزاد شهرستان فیروزکوه (حدود یازده راس) و جمعیتی حدود یکصد راس در پارک ملی سرخه حصار محدود می شود.
….
تصویر: سرکشی و بازدید از آبشخورهای احداث شده در پارک ملی سرخه حصار تهران در تاریخ ۹۳/۵/۱۵


آهو گونه ای بسیار حساس به تنش های محیطی می باشد و در صورت بروز کم آبی، کمبود منابع غذایی و احساس کاهش امنیت، بلافاصله زیستگاه خود را ترک کرده و به قصد دستیابی به شرایط مناسبتر از منطقه خارج می شود. متاسفانه در اکثر مواقع آهوها پس از ترک زیستگاه اصلی در مناطق حاشیه ای توسط سگ ها، شکارچیان غیرمجاز و یا براثر برخورد با خودروها ازبین میروند و این یکی از دلایل مهم کاهش جمعیت آهو در بسیاری از زیستگاه های کشور می باشد.
هم اکنون پارک ملی سرخه حصار با مشکل خشکسالی و کمبود منابع آبی روبرو است. به منظور تامین منابع آبی وحوش چند آبشخور در نقاط مختلف این پارک تعبیه شده است که نیاز به رسیدگی و لایروبی دائم دارد.


تصویربرداری همزمان از چهار راس آهو در کنار دسته ای از میش و بره های وحشی در پارک ملی سرخه حصار

حضور و تثبیت جمعیت آهو در پارک ملی سرخه حصار نشان دهنده برقراری امنیت مناسب و تامین منابع آب و غذای لازم برای این گونه حساس و ارزشمند می باشد.منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران