ایسنا: کمپین اینترنتی فعالان محیط زیست برای حذف حیوانات از سیرک که در مدتی کوتاه توانسته موافقان زیادی جلب کرده و توجه‌ها را به خود معطوف کند، آنقدر نگاه‌ها را تغییر داده که هنوز خودش به ثمر ننشسته، شاهد اثرات مثبت جانبی آن هستیم.

«تابناک» با این مقدمه نوشت: پس از آنکه فعالان محیط زیست کلان‌شهر تبریز از ورود سیرکی به شهرشان آگاه شدند که در آن حیوان‌آزاری جریان داشت، تصمیم گرفتند ‌تحصن کرده و خواستار اخراج این سیرک از شهرشان شوند.

ژیلا پورایرانی مؤسس پناهگاه حیوانات پردیس که از جمله معترضان حیوان‌آزاری این سیرک در تبریز بود، در این‌باره گفت: وقتی شنیدیم ‌دو روز است سیرکی با ‌داشتن برخی گونه‌های جانوری در محدوده پارک ائل گولی مستقر شده و نمایش بر پا کرده، سری زدیم به آنجا و چنان صحنه‌های دلخراشی دیدیم که انتظار دیدنش را نداشتیم.

این فعال حقوق حیوانات افزود: در این سیرک که به تازگی از کرمانشاه آمده، خرسی با شرایط اسفناک نگهداری می‌شود که هیچ دندانی در دهان ندارد و حتی نمی‌تواند کاهو را بجود. جالب اینکه مسئول سیرک می‌گوید دندان‌های حیوان به دلیل پیری ریخته و زیر بار نمی‌رود که دندان‌های خرس را کشیده‌اند تا رامش کنند. به غیر از این خرس، شیری دارند که دندان‌های نیشش کشیده شده و دیگر دندان‌هایش را هم با اره بریده‌اند و زجری که حیوان کشیده را هنوز می‌توان در صورتش دید.

پورایرانی در ادامه به اوضاع بد نگهداری چند میمون در این مجموعه اشاره کرد و گفت: مسئول سیرک وقتی اعتراض ما را دید و سرمایه‌گذار سیرک هم که از تاجران شهر است متوجه واکنش ما شد، اول تلاش داشتند با ما مقابله کنند ولی وقتی با یگان حفاظت سازمان محیط زیست تماس گرفتیم و ایشان را در جریان امر قرار دادیم، اوضاع تغییر کرد و مدعی شدند که مجوز فعالیت از سازمان دارند و با دشواری موفق شده‌اند مجوزشان را تمدید کنند.

موسس پناهگاه حیوانات پردیس افزود: اوضاع به قدری ناراحت‌کننده بود که یکی از کارکنان سیرک تلاش کرد تا سریع کف قفس فلزی خرس را که پشت خودرو‌ی وانت بود و پساب و فضولات حیوان در آن جمع شده بود، با شلنگ آب تمیز کند، چراکه پیش از حضور ما تا این اندازه هم برایشان مهم نبود.

وی افزود: با پیگیری از طریق محیط زیست استان متوجه شدیم که این سیرک هیچ گونه مجوزی برای فعالیت در استان نگرفته و اجازه فعالیت ندارند.‌ ما هم اعتراض خود را ‌کتبی در اختیار محیط زیست استان گذاشتیم و ایشان نیز روز گذشته مسئولان سیرک را فراخواندند که البته ایشان به روی خود نیاورده و مراجعه نکردند!

پور‌ایرانی با تأکید بر اینکه در‌ همان روز تحصن، محیط زیست به ایشان دستور توقف فعالیت داد، گفت: دیدن شیری که ‌علاوه بر ابتلا به نوعی قارچ، آثار جراحات بسیاری بر چهره داشت و رنجی که به این حیوانات تحمیل می‌شد، به قدری زجر آور بود که نمی‌شد حضور این سیرک در شهر را تحمل کرد. به همین دلیل روز گذشته، بار دیگر جلوی سیرک جمع شدیم و بر خواسته خود‌ تأکید کردیم.

این فعال حقوق حیوانات افزود: سرانجام با کمک ‌مسئولان محیط زیست استان که جا دارد از ایشان تقدیر و تشکر کنیم، امروز مهلت ۲۴ ساعته‌ای به مسئولان این سیرک ابلاغ شد تا در این زمان از شهر تبریز و استان بیرون بروند. البته امیدواریم ممنوعیت به‌کار‌گیری حیوانات در سیرک هر چه زود‌تر اجرایی شود تا به کل شاهد چنین صحنه‌های دردناکی در هیچ یک از شهرهای کشورمان نباشیم.


منبع : برترین ها