مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: یکی از عوامل شناسایی شده تخریب دریاچه هامون رفت و آمد و چرای شترها است که برای جلوگیری از ورود آنها به شترداران اخطاریه داده شده است.

به گزارش زیست آنلاین از ایرنا،ˈخسرو افسریˈ روز چهارشنبه افزود: با توجه با خاک چسبنده دریاچه، وزن سنگین شترها موجب تکان دادن خاک و در نتیجه حرکت ریزگردها از بستر دریاچه هامون می شود.

وی اضافه کرد: ورود شترها و چرای آنها موجب تخریب مراتع و از بین رفتن بوته زارهای بستر دریاچه می شود و وزش باد نیز سبب حرکت خاک این بستر و ریزگردها به سمت شهرها و روستا و در نتیجه آلودگی محیط زیست و خسارت به منابع طبیعی می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه جمع آوری شترها با جدیت بیشتری نسبت به گذشته انجام می شود تاکید کرد: چندین اکیپ برای جمع آوری شترها در بستر دریاچه حضور دارند.

وی تصریح کرد: پس از اعلام اخطاریه نخست به شترداران، قرار است با همکاری معاونت استانداری سیستان و بلوچستان و فرمانداری شهرستان ویژه زابل و دادگستری این شهرستان شترها از بستر دریاچه جمع آوری و خارج شوند.

وی بیان کرد: با توجه به گستره 400 هزار هکتاری تالاب بین المللی هامون و کمبود نیرو امکان کنترل تمامی قسمت های این تالاب وجود ندارد به همین علت از عموم مردم بویژه حاشیه نشینان تالاب و صاحبان احشام و شترها انتظار است برای حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی بیش از پیش با ماموران این اداره همکاری کنند.

افسری اظهار داشت: تالاب هامون و مشکلات و معضلات آن در سالهای گذشته کمتر مورد توجه مسوولان مرتبط با این تالاب قرار داشت و در واقع موضوع تالاب هامون را جدی نمی گرفتند و همکاری نزدیکی با محیط زیست نداشتند.

وی تشکیل کارگروه نجات تالاب بین المللی هامون برای مدیریت یکپارچه آن را بسیار مهم و ضروری دانست و تصریح کرد: همکاری بیش از پیش گروههای مردم نهاد و مسوولان برای مدیریت یکپارچه تالاب هامون از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

افسری ادامه داد: در خصوص کشت جالیزی و تردد ماشین ها در بستر تالاب در کارگروه نجات دریاچه در حال بررسی است تا به نوعی ساماندهی شود.

وی خاطر نشان کرد: تمام مباحث مرتبط با تالاب هامون در کارگروه نجات هامون تصمیم گیری خواهد شد.


منبع:ایرنا