زیست‌شناسان موفق به شناسایی گونه جدیدی از دلفین‌های گوژپشت استرالیایی شدند.

به گزارش زیست آنلاین از ایسنا شاید تصور کنید که زیست‌شناسان تاکنون توانسته‌اند بیشتر گونه‌های پستانداران جدید را کشف کنند اما هر روز شاهد یک کشف جدید توسط آنها هستیم. آنها اکنون توانسته‌اند گونه جدیدی از دلفین‌های گوژپشت استرالیایی را کشف کنند که در یک رده‌بندی جدید از پستانداران دریایی قرار می‌گیرند.

دلفین‌های گوژپشت گروه وسیعی از «آب‌بازان» هستند که قلمروزیستی آنها از سواحل غربی آفریقا تا سواحل شمالی استرالیا امتداد دارد. با این حال به دلیل اینکه این گروه از پستانداران از گذشته شناخته شده‌اند لذا زیست‌شناسان گونه‌های مختلف آن را از هم تفکیک نکرده‌اند و به همین دلیل است که آنها بررسی منظم و دقیق 17 ساله‌ای را روی تمام شواهد تاریخی، توصیف مشخصات ظاهری و داده‌های ژنتیکی دلفین‌های گوژپشت ترتیب داده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس ورلد ریپورت، «توماس جفرسن»، یکی از زیست‌شناسان حاضر در این مطالعه گفت: اکنون توانسته‌ایم به سوالات بسیاری که از گذشته درباره دلفین‌های گوژپشت وجود داشت، پاسخ دهیم. یکی از این سوالات که با استفاده از بدنه اطلاعات قوی که طی دو قرن مطالعه و بررسی به آن پاسخ داده شده، تخمین جمعیت فعلی گونه‌های مختلف دلفین‌های گوژپشت است.

زیست‌شناسان همچنین با بررسی‌های خارجی و اندازه‌گیری اسکلت دلفین‌ها و همین‌طور مطالعه رنگ‌بندی، ژنتیک و توزیع جغرافیایی سعی در توصیف و شناخت این پستانداران داشتند که این مساله به آنها کمک کرد تا یک گونه جدید از دلفین‌های گوژپشت با نام دلفین‌های گوژپشت استرالیایی را کشف کنند. بدین ترتیب اینگونه جدید به جمع سه گونه پیشین یعنی دلفین‌های گوژپشت اقیانوس اطلس، دلفین‌های گوژپشت اقیانوس هند و آرام و دلفین‌های گوژپشت اقیانوس آرام می‌پیوندند. جزییات بیشتر درباره این مطالعه در مجله علوم پستانداران دریایی منتشرشده است.


منبع:ایسنا