بازسازی ساختار حفاظتی میانکاله
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران از توقف عملیات احداث جاده دسترسی مردم بهشهر به دریا که با عبور از میان تالاب بین المللی میانکاله موجب دو تکه شدن آن می شد، خبر داد .

به گزارش زیست آنلاین از مهر،مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران با اعلام خبر توقف عملیات احداث جاده دسترسی مردم بهشهر به دریا که با عبور از میان تالاب بین المللی میانکاله موجب دو تکه شدن آن می شد، گفت: این موفقیت زیست محیطی با پیگیری و مقاومت سمن ها، مردم محلی و بومی، سازمان حفاظت محیط زیست و برخی دوستداران محیط زیست و رایزنی های صورت گرفته با نمایندگان مجلس، فرماندار بهشهر، استاندار و معاونین وی و مسئولان دستگاه های ذی ربط و نهایتاً از طریق تعامل مجموعه های مختلف با یکدیگر به دست آمد.
مهردادی با ابراز تاسف از هجمه های وارده شده طی سال های گذشته به میانکاله که منجر به تضعیف موقعیت این زیستگاه ارزشمند شده است، اظهار داشت: میانکاله نگین پناهگاه های حیات وحش ایران است و از اهمیتی والا برخوردار است که لزوم حفظ و حراست از آن را چند برابر می کند و از همین رو سازمان حفاظت محیط زیست و دوستداران و فعالان محیط زیستی استان با احداث جاده دریای بهشهر مخالف بودند.
وی با یادآوری آسیب های وارده بر پیکره میانکاله به دلیل به حاشیه رانده شدن جاده بهشهر_ بندر امیرآباد، افزود: احداث جاده دریای بهشهر نه تنها منجر به کاهش این صدمات نمی شد، بلکه افزایش صدمات زیست محیطی بر پیکره این پناهگاه حیات وحش را در پی داشت.


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران ادامه داد: شنای بی ضابطه مردم در میانکاله از دیگر معضلات موجود در این منطقه بود که علاوه بر ایجاد مشکلات زیست محیطی، معضلات فرهنگی و اجتماعی را نیز به همراه داشت، از همین رو با پیگیری اداره کل حفاظت محیط زیست استان موضوع ایجاد شناگاه در میانکاله و شنا در آن نیز لغو شد.


توقف ساخت و ساز در میانکاله


این مقام مسئول با اعلام خبر توقف ساخت و سازهای بی رویه و احداث بناهای مختلف داخل میانکاله، همچنین توقف حمل و نقل مصالح ساختمانی در داخل میانکاله از طریق تعامل و رایزنی با قوه قضائیه، مدیرکل دادگستری استان مازندران و رئیس دادگستری بهشهر، افزود: ساخت و ساز و حمل و نقل مصالح ساختمانی در میانکاله طی سال های گذشته، آنچنان طبیعت بکر و زیبای میانکاله را تخریب کرده که دل هر علاقمند به محیط زیست را به درد می آورد و در حال حاضر با توقف ساخت و ساز، میانکاله در حال نفس کشیدن است.

مهردادی با تأکید بر اینکه ورود بی رویه و بدون کنترل افراد و مسافران به میانکاله یکی دیگر از عواملی است که موجب وارد کردن آسیب به گیاهان و جانوران منطقه می شود و بر زیست بوم منطقه تاثیر منفی خواهد گذاشت و زمینه ساز آلودگی محیط است، تصریح کرد: به همین دلیل از طریق راهکاری علمی، تعداد و شرایط افراد مجاز به بازدید از میانکاله بر اساس ظرفیت اکولوژیکی منطقه تعریف و در حال حاضر میزان ورود و خروج افراد به این زیستگاه بر همین اساس است.


وی افزود: این اقدام به منظور حذف امکان بهره بری مردم از این طبیعت زیبا نیست بلکه اقدامی منطبق با ساختارها و شاخص های بین المللی در این حوزه است، زیرا براساس تعریف جامعه اکوتوریسم بین المللی (IEC)، توریست هایی که به مناطق حفاظت شده محیط زیست و حیات وحش با خصوصیات معینی مسافرت می کنند باید دارای شرایط و ضوابط خاص باشند و زمان و مدت بازدید، نوع وسیله نقلیه و نوع پوشش توریست ها مشخص شود.
این مقام مسئول با ابراز خرسندی از تصمیم مسئولان کشوری مبنی بر حفظ یکپارچگی آشوراده و میانکاله، افزود: اختیار زیست محیطی هر دو این مناطق همچنان به صورت واحد در اختیار استان مازندران قرار خواهد داشت.


بازسازی ساختار حفاظتی میانکاله


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز با اشاره به نواقص گذشته در ساختار حفاظتی میانکاله که منجر به آسیب های زیادی در منطقه شده بود، همچنین لزوم بهره بری از محیط بانان بیشتر برای حفاظت از پناهگاه حیات وحشی با مساحتی بالغ بر دو هزار هکتار، ابراز امیدواری کرد: با افزایش دو برابری نیروهای محیط بان و افزایش امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای حفاظت از این منطقه ارزشمند که گامی آغازین در بازسازی ساختار حفاظتی میانکاله محسوب شود، شاهد کاهش تخریب های وارده بر بدنه این پناهگاه مهم باشیم.


مهردادی با اشاره به تعامل دو سویه با سمن ها، تشکل های مردم نهاد و جوامع بومی و محلی به منظور رفع بحران های زیست محیطی استان، اظهار داشت: معضل پسماند یکی از مهم ترین معضلات زیست محیطی استان و منطقه میانکاله است که سمن ها نیز تلاش می کنند در کنار مسئولان برای رفع این چالش گام بردارند و از همین رو در فرصت کوتاه چندماه اخیر، شش پاکسازی در میانکاله با کمک سمن ها و دوستداران محیط زیست صورت گرفته است.


منبع:مهر