جنگلهای ایران طی ۳۰ سال آینده نابود خواهد شد / ضرورت تنفس ۵ ساله به جنگلهاپایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران:
به گزارش خانه ملت، بهره برداری بی رویه، تخریب، توسعه فعالیت های انسانی و تغییر کاربری اراضی، آتش سوزی، ورود بیش از ظرفیت دام اهلی، کمبود منابع آب و انواع بیماری های مرتبط متاسفانه اثرات ناگوار بسیاری را بر روی عرصه های طبیعی بجای گذاشته است، به نحوی که پیشبینی ها حاکی از نابودی جنگل ها و مراتع طی چند دهه آینده است.

این روزها تخیب منابع طبیعی به حدی در حال افزایش است که علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس و مدیران سازمان جنگل‌ها با هشدار درباره وضعیت حفاظت از مراتع و منابع طبیعی گفت: دستبرد به مراتع و منابع طبیعی بسیار مسئله اسفناکی است و چقدر فاجعه‌انگیز از زمین‌های منابع طبیعی غیر قانونی بهره‌برداری می‌شود.


وی بر حفظ و صیانت از جنگل ها و مراتع تاکید کرد و در خصوص پیشنهاد تنفس ۵ ساله ی جنگل ها نیز افزود: “برای کاهش میزان آسیب دیدگی جنگل های کشور باید بیش از پیش پیشنهادهای کارشناسان محیط زیست را مطالعه و اجرا کرد.” هرچند برخی از کارشناسان بر این امر معتقدند که این تصمیم، تعطیلی بسیاری از واحدهای تولید کننده وسایل چوبی و کاغذ را به همراه خواهد داشت.
تا زمانی که نتوانیم از طمع انسانی برای نابودی جنگل ها جلوگیری کنیم، از بین رفتن منابع ملی پابرجا خواهد بود.


با تخریب کنندگان جنگل ها برخورد شود


عزت الله یوسفیان ملا در رابطه با لزوم مقابله همه جانبه با تخریب کنندگان مراتع و جنگل ها، گفت: اکنون طرحی به منظور جلوگیری از تخریب جنگل ها تهیه و آماده ارسال به کمیسیون کشاورزی مجلس است که می تواند در حفظ منابع طبیعی اثرگذار باشد.
نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی افزود: در این طرح پیشنهاد شده که برای جلوگیری و کاهش میزان آسیب دیدگی جنگل های کشور، یک تنفس ۵ ساله بهره برداری داده شود، البته در این بین، باید فکری هم به فکر کارخانه های بهره بردار از جنگل ها کرد تا این تصمیم، منجر به تعطیلی آنها نشود.
وی تصریح کرد: در این طرح پیشنهاد شده که با ویلاسازان و تخریب کنندگان غیر قانونی جنگل ها، برخوردهای سخت صورت پذیرد، همچنین کسانی که مایل به ساخت و ساز هستند باید از کمیسیون ماده ۱۳ استان مجوز اخذ کرده و با کسانی که بصورت غیرقانونی اقدام به ساخت و ساز کنند برخورد خواهد شد.


تمام جنگل های ایران طی ۳۰ سال آینده نابود خواهند شدوی مجازات های سنگین را برای مبارزه با تخریب کنندگان جنگل ضروری دانست و گفت: با ادامه روند کنونی تمام جنگل های ایران طی ۳۰ سال آینده تخریب خواهند شد، از این رو باید با برخورد قاطعانه با زمین خواران و تخریب کنندگان جنگل برخورد کرد.
کمال الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی معتقد است که باید با تامین بودجه مکفی، از جنگل ها حفاظت و آنها را مجددا احیا کرد.
عضو فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس در ارتباط با تخریب غیر قانونی جنگل ها، گفت: جنگل ها امانتی هستند که باید آنها را صیانت و از تخریب و تغییر کاربری آنها جلوگیری کرد.


یارانه اقشار پردرآمد هزینه نگه داری از جنگل ها شود


پیرموذن افزود: تمام نمایندگان مجلس موافق تخصیص بودجه مکفی برای جلوگیری از تخریب جنگل ها هستند و این موضوع خواست تمام مردم بوده و از تمام قوا انتظار می رود که از بهره برداری از جنگل های طبیعی و تخریب آنها با جدیت اهتمام ویژه به عمل آورند.
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به هر حال شکی نیست که مبارزه با زمین خواری می تواند در جلوگیری از فسادهای کلان تاثیرگذار باشد و این موضوع باید در کانون توجهات قرار گیرد.
عضو فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدارمجلس همچنین پیشنهاد داد که دولت با حذف اقشار پردرآمد از دریافت یارانه، منابع را صرف حمایت از صنعت، سلامت و محیط زیست تزریق کند، چراکه حفظ جنگل ها نیازمند قدرتمند کردن سازمان منابع طبیعی بوده و ثمره آن برای تمام مردم است.


ضرورت اقدام جهادی در حفظ جنگل ها و مراتع


پیرموذن حفظ جنگل ها و مراتع را نیازمند اقدامی جهادی دانست و افزود: تمامی قوا باید با تخریب کنندگان برخورد و صیانت و احیای جنگل ها باید در کانون توجهات قرار گیرد.
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرین در مجلس در رابطه با ضرورت تنفس بهره برداری از جنگل ها گفت: عدم استفاده از جنگل های ملی و بهره برداری از آنها امری ضروری است، همچنین طبق اصل ۵۰ قانون اساسی، جنگل ها امانت آیندگان بوده و امیدوارم با این تنفس، شاهد بهبود وضعیت باشیم.


به جای جلوگیری از برداشت به فکر کاشت باشیم


البته هدایت الله میرمرادزهی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس اعتقاد دیگری دارد. وی معتقد است که به جای جلوگیری از برداشت باید به فکر کاشت دوباره بود.
نماینده مردم سراوان، سیب، سوران و زابلی در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون لایحه حفاظت از آب و خاک و طرح حفظ و صیانت از جنگل ها در دستور کار کمیسیون کشاورزی قرار داشته و اعضای کمیسیون به منظور جلوگیری از تخریب جنگل ها به فکر کاهش خلع های قانونی هستند.
میرمرادزهی افزود: برای تهیه طرحی جامع و کامل که بتواند از تخریب جنگل ها جلوگیری کند نظرهای کارشناسی مسئولین و نمایندگان مطرح و در نهایت، پیشنهادات در قالب ماده و تبصره به تصویب رسید و در آینده نیز به صحن مجلس خواهد آمد. وی ابراز امیدواری کرد که ابلاغ این قانون و اجرای آن تا حد بسیاری از منابع طبیعی حفاظت کند.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس اظهارداشت: تنفس ۵ ساله بهره برداری از جنگل ها، تهیه چوب و کاغذ کشور را با چالش مواجه می سازد، همچنین اخذ این تصمیم بسیاری از صنایع را تعطیل خواهد کرد، از این رو باید به نحوی عمل کرد که همگام با برداشت، کاشت نیز انجام شود.