دانشمندان مایع جدیدی کشف کرده‌اند که حین نبرد نوعی مورچه جدید با مورچه‌های آتشین تولید می‌شود و تاکنون در طبیعت مشاهده نشده است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، موجودات زیادی وجود ندارند که در مقابل نیش دردآور مورچه‌های آتشین تاب مقاومت داشته باشند. سم این حشرات قدرت بالای کشتن حشرات را دارد و می‌تواند بسیاری از رقبای آن‌ها و همچنین طعمه‌های شش‌پای‌شان را از پای در آورد. اما این سم در نوعی مورچه‌ که به تازگی در ساحل خلیجی ایالات متحده کشف شده، موثر نیست زیرا این مهاجم می‌تواند علیه مورچه‌های آتشین (Solenopsis invicta) وارد عمل شود.بر اساس تحقیقات اخیر، مورچه‌های جدید با ترکیب‌کردن سم مورچه آتشین با اسید فرمیکی که خود ترشح می‌کنند، می‌توانند آن را خنثی کنند. با این حال، این تمام ماجرا نیست زیرا نیش مورچه‌های آتشین حاوی آلکالوئیدهای سمی است و زمانی که مورچه جدید به نام Nylanderia fulva این مواد شیمیایی را با اسید خود خنثی می‌کند، مایع گریس‌مانند چسبناکی تولید می‌کند.


بررسی‌های دقیق‌تر نشان می‌دهد این سلاح جنگی در واقع مایع خاصی موسوم به «مایع یونی» است که محصول جانبی نبرد تن به تن این دو مورچه بوده و تاکنون در طبیعت مشاهده نشده است.

مایع یونی، اساسا نوعی نمک مایع است و انسان‌ها تاکنون تعداد فراوانی مایعات یونی تولید کرده‌اند که در تمامی انواع پردازش‌های صنعتی از جمله در باتری‌ها، الکترولیت‌ها و حلال‌ها به کار می‌روند؛ با این حال، تاکنون چنین مایعی در طبیعت یافت نشده و محققان این پدیده را سردرگم‌کننده خوانده‌اند.

بر اساس یافته‌های تیم علمی و با همکاری محققان دانشگاه آلابامای جنوبی، احتمالا مایعات یونی بیشتری در طبیعت وجود دارند که می‌توانند دارای کارکردهای زیستی مهمی باشند.


جزئیات این ماده در مجله Angewandte Chemie («شیمی کاربردی») منتشر شده است.منبع:ایسنا