کارشناسان آلمانی برای بررسی چگونگی نجات زریبار وارد مریوان شدند
دو نفر از متخصصان و کارشناسان شرکت دورش آلمان بمنظور ارائه‌ی راهکارهای عملی نجات دریاچه‌ی زریبار مریوان صبح امروز وارد این شهر شده و از دریاچه بازدید کردند.

به گزارش زیست آنلاین از ایسنا دو کارشناس شرکت دورش آلمان بمنظور بررسی وضعیت دریاچه‌ی زریبار مریوان و با هدف ایجاد طرحی پایدار برای توسعه‌ی این مکان توریستی گردشگری وارد مریوان شده و با فرماندار و مدیران این شهرستان دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این دیدار که به مدت دو ساعت به طول انجامید فرماندار مریوان با ارائه‌ی شرح مختصری از وضعیت جغرافیایی این شهر اظهار کرد: شهر مریوان با بیش از 150 هزار نفر جمعیت یکی از مهم‌ترین شهرهای توریست و گردشگرپذیر غرب کشور است که اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی افزود: دریاچه‌ی زریبار یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است که متأسفانه از مشکلات عدیده‌ای رنج می‌برد و امید است که با جذب سرمایه‌گذاری‌های ایرانی و خارجی هم‌چنین کمک‌های مالی دولت با تخصیص اعتبار ویژه به این مکان زیبا بتوان این مشکلات را برطرف کرد.

«محمد فلاحی» ادامه داد: ورود فاضلاب‌های روستایی و قسمتی از فاضلاب مریوان به داخل دریاچه امروزه به یکی از مهمترین مشکلات این دریاچه تبدیل شده است.

وی میزان فاضلاب ورودی به دریاچه را حدود 50 لیتر در ثانیه دانست و گفت: اعتبارات برای جمع‌آوری و روانه‌ی فاضلاب‌های ورودی به دریاچه به مسیری دیگر بسیار کم است و می‌طلبد که شرکت‌های سرمایه گذار خصوصی نیز در این بحث وارد شوند.

پس از این سخنان یکی از کارشناسان شرکت دورش آلمان نیز گفت: طرحی که توسط این شرکت ارائه شود برای مدتی پایدار مابین 30 تا 50 سال است که با ارائه طرح و در کنار آن سرمایه‌گذاری مناسب هم انجام می‌شود.

وی گفت: به منظور ایجاد یک طرح پایدار برای احیای دوباره‌ی دریاچه زریبار در پی جمع‌آوری اطلاعات خاصی در این زمینه هستیم که برای ایجاد و مشخص کردن میزان و نحوه اعمال کارها و پروژه‌ها بسیار نیاز است آنها را بدانیم و به همین دلیل از همه‌ی مسئولان مریوان انتظار داریم که در جمع‌آوری این اطلاعات ما را یاری کنند.

کارشناسان شرکت دورش آلمان تصریح کرد: هم‌اکنون در مرحله‌ی آغازین انجام فعالیت‌های این طرح یعنی جمع‌آوری داده‌ها برای انجام برنامه‌ریزی منسجم و جامع هستیم و به همین منظور نیز وارد شهرستان مریوان شده‌ایم و پیشتر نیز با استاندار کردستان نیز به‌صورت حضوری گفت‌وگوهای لازم انجام شده است.

وی مریوان را یک منطقه‌ای با طبیعتی بکر برشمرد و افزود: برای اولین بار است که در ایران برای انجام یک پروژه وارد کار می‌شویم که امید است با همکاری مسئولان کشوری و استانی هم‌چنین شهر مریوان بتوانیم ضمن ایجاد یک پروژه واحد و جامع برای تغییر اساسی در این شهرستان اقدامات لازمه را انجام دهیم.

سفر کارشناسان این شرکت به مریوان پس از آن انجام می‌شود که مسئولان شرکت درش آلمان سال گذشته با سفر به مریوان وضعیت دریاچه زریبار را از نزدیک بررسی کردند.منبع:ایسنا