سابقه قتل در پرونده مورچه‌خوارهای برزیلی
گزارش‌ها حاکیست در سال ۲۰۱۰ میلادی دو مورچه‌خوار در برزیل در دو حادثه جداگانه جان دو شکارچی را گرفتند.

به گزارش زیست آنلاین از ایسنا در دو حادثه جداگانه که در برزیل رخ داد، دو مورچه‌خوار غول‌پیکر با حمله به دو شکارچی جان آنها را گرفتند. این حادثه نگرانی‌ها را نسبت به نابودی زیستگاه این جانور و افزایش خطر مواجهه آنها با افراد محلی افزایش داد.

مورچه‌خوارها پستانداران پوزه‌بلندی هستند که معمولا در مواجهه با انسان تهاجمی نیستند. آنها از سوی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) به عنوان گونه‌های در معرض تهدید دسته‌بندی شده‌اند. تهدید اصلی پیش‌روی آنها جنگل‌زدایی و سکونت مردم در زیستگاه‌های این جانور است. مورچه‌خوارها که بینایی ضعیفی دارند در هنگام ترسیدن با پنجه‌هایشان از خود دفاع می‌کنند. این پنجه‌ها به بلندی و تیزی چاقوی جیبی هستند.

مجله wilderness and Environmental Medicine در شماره آنلاین این ماه خود به دو مورد حمله مرگبار مورچه‌خوارها اشاره کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، در نخستین حمله یک مرد 47 ساله در شمال برزیل که به همراه دو پسرش در حال شکار بود با یک مورچه‌خوار روبرو شد. وی به مورچه‌خوار شلیک نکرد و سعی کرد با چاقو به آن حمله کند اما مورچه‌خوار روی دو پایش بلند شد و با چنگالش مرد شکارچی را چنگ زده و منجر به جراحت عمیق روی بازو و ران وی شد. این کشاورز بر اثر شدت خونریزی در محل حادثه جان باخت. ظاهرا این حادثه در ماه اوت سال 2012 میلادی رخ داده اما تاکنون در هیچ نشریه علمی منتشر نشده است.

در حادثه دیگری نیز یک مرد 75 ساله در سال 2010 میلادی بر اثر ضربات چنگال یک مورچه‌خوار جان باخت. «ویدال حداد»، نگارنده این مقاله از دانشکده پزشکی «بوتوکاتو» در دانشگاه دولتی سائوپائولو می‌گوید: این جراحت‌ها بسیار جدی هستند و نمی‌توان به قطعیت گفت که آیا این رفتار یک واکنش دفاعی است که از سوی این حیوان سر می‌زند؟ وی با این حال تاکید کرد که اینگونه حملات بسیار نادر است اما از این جهت اهمیت دارد که نشان می‌دهد انسان باید به حیوانات وحشی فضای کافی برای زندگی بدهد و از نزدیکی زیاد به زیستگاه‌های طبیعی آنها بپرهیزد.

مورچه‌خوارهای غول‌پیکر با نام علمی «Myrmecophaga tridactyla» در برزیل، السالوادور، گوآتمالا و اوروگوئه در حال انقراض هستند. تنها حدود 5000 مورچه‌خوار از این گونه در برخی مناطق آمریکای جنوبی و مرکزی وجود دارند. بنابر اعلام IUCN طی دهه گذشته نیز به دلیل نابودی زیستگاه، حوادث جاده‌ای، شکار، حریق و سوزاندن زارع نیشکر، جمعیت آنها حدود 30 درصد کاهش یافته است.منبع:ایسنا