مسئولان پارک ملی لاکپیا در کنیا که بیش از هر چیز به خاطر جمعیت کرگدن هایش معروف است برای مبارزه با شکار غیر قانونی به یک ابزار قدرتمند جدید مجهز شده اند.

به گزارش زیست آنلاین از ایرنا از بی بی سی، این پارک که میزبان 132 کرگدن است مثل سایر زیستگاه های عمده حیات وحش آفریقا، شکارچیان غیرقانونی با حمایت گروه های بین المللی درحال قلع و قمع فیل ها و کردگدن ها به خاطر عاج و شاخ آنها هستند.

سازمان حفاظت از محیط زیست ˈاول پژتاˈ که در حفاظت از این پارک نقش دارد درحال آزمودن فناوری هواپیماهای کنترل از راه دور برای نظارت بر پارک های ملی است.

به گفته رابرت بریر از مسئولان این گروه،شکار غیرقانونی حیوانات در سال های اخیر به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده، یک شاخ کرگدن تقریبا 4 کیلوگرم است و کیلویی 60 هزار دلار به خریدار نهایی عرضه می شود بنابراین یک شاخ کرگدن تقریبا 250 هزار دلار فروش می رود.

وی با اشاره به اینکه اولین پرواز آزمایشی این پهپادها در دسامبر 2013 انجام شد، گفت:این پهپاد ها مجهز به دوربین ردیابی حرارت در شب است و با آن می توان در شب فیل ها را مثلا وقتی که برای آب خوردن کنار آب می روند دید.

ˈبا این سیستم می توانیم هواپیما را بالای سر حیوانی که شناسایی کرده در آسمان بگردانیم و سیستم های پرواز خودکار آن را در یک دایره نگه می دارد و دوربین را بر حیوان متمرکز نگه می دارد.ˈ

مسئولان می گویند این هواپیماها نقش بازدارنده فوق العاده ای بازی می کنند، اما یک هواپیما مسلما کافی نیست. مساحت پارک لاکپیا حدود 40 هکتار است.

یک هواپیما را در ارتفاع 200 متری قرار دهید و به گفته مسئولان مثل این است که بخواهید در یک خرمن دنبال سوزن بگردید. با این حال خیلی ها فکر می کنند که داشتن ناظری مثل این پهپادها در آسمان بخش مهمی از حفاظت از حیات وحش خواهد بود.

رابرت بریر می گوید: ˈمتاسفانه به نظر من هیچ راه حل آسانی وجود ندارد بنابراین علاوه بر جنبه امنیتی هواپیما ما این را یک فرصت خوب برای جمع آوری اطلاعات می دانیم. مثل سرشماری حیوانات در حیات وحش. پرواز بر فراز پارک و شمارش حیوانات و زیر نظر گرفتن جمعیت آنها در طول زمان. ممکن است از آن بتوان برای بررسی وضعیت سلامتی یک کرگدن خاص استفاده کرد.ˈ

بنیاد جهانی حیات وحش، در سال جاری میلادی (2014)، جمعیت فیل ها در آفریقا را حدود 700 هزار زنجیر تخمین زده است. تخمین مشابه برای شمار فیل های آسیا 32 هزار زنجیر است.

این درحالی است که شمار فیل های آفریقا در دهه های 1930 و 40 بین سه تا پنج میلیون بود.


منبع:ایرنا