شوشی ها بیشه زارهای کرخه و دز را ریه های شهر می دانند. جنگل هایی وسیع که شمال و جنوب را پوشانده اند و رودهای کرخه و دز از لا به لای آن آرام و روان می گذرند. این روزها حال ریه های شوش خوب نیست و هر از گاهی بخشی از آنها در آتش می سوزند. حال در اتفاقی تازه ۳۵ هکتار از جنگل های کرخه و دز خاکستر شد.

به گزارش زیست آنلاین از مهر، جنگلهای کرخه با مساحت 13 هزار و 995 هکتار واقع در شمال غرب شوش در امتداد رودخانه کرخه تنها زیستگاه طبیعی باقی مانده گوزن زرد ایرانی است.

جنگلهای کرخه که زیستگاه اصلی این گوزن است در سالهای گذشته به دلایلی از جمله آلودگی های زیست محیطی و جنگ هشت ساله دچار تخریب شده به طوری که تکثیر و تولید مثل و به طور کلی زیست این گونه منحصر به فرد و کمیاب را در معرض تهدید قرار داد و به همین منظور این گوزن به سایر مناطق حفاظت شده کشور از جمله پارک ملی دریاچه ارومیه انتقال داده شد.

اخیرا معاون محیط‌ زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان خوزستان از وقوع 10 مورد آتش سوزی در جنگلهای دز و کرخه خبر داد.
عادل گفته بود: با گرم‌شدن هوا، وقوع آتش سوزی در نقاط مختلف استان و به خصوص در مناطق جنگلی، به شدت افزاش می یابد. این آتش‌سوزیها عوامل مختلفی دارند که عمده علت این آتش‌سوزیها، عوامل انسانی ناشی از آتش زدن کاه و کلش محصولات کشاورزی است.






معاون محیط‌ زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان گفت: از اوایل اردیبهشت تاکنون در 10 مورد آتش سوزی گسترده ای که در جنگلهای دز و کرخه رخ داد متاسفانه در همه موارد، عوامل انسانی علت آتش‌سوزی‌ها بوده است.


کمک گرفتن از شهرهای اطراف باری مهار آتش


رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شوش با اشاره به اینکه پیش از ظهر امروز سه شنبه در ادامه آتش سوزی های جنگلی در منطقه کرخه شاهد ایجاد یک آتش سوزی گسترده هستیم، اظهار کرد: این آتش سوزی حوالی ساعت 12 و 30 دقیقه امروز در پارک ملی کرخه روی داد که به علت گستردگی آتش از نیروهای آتش نشانی شهرهای مختلف استان خوزستان برای مهار آن درخواست کمک شده است.
فیروز حاجی کلی افزود: به دلیل وجود جنگل و بیشه زار و ناهمواری زمین تردد کامیون های آتش نشانی در محل به سختی امکانپذپر بوده لذا برای جلوگیری از گسترش و خاموش کردن آتش نیاز به بالگرد است.
به دنبال وقوع این آتش سوزی علاوه بر نیروهای امدادی، فرماندار، بخشدار، کارکنان اداره منابع طبیعی و سایر دستگاههای اجرایی شهرستان شوش در محل حضور یافته اند.


مقصر اصلی کشاورزان و معتادان


محیط زیست شهرستان شوش نیز از وضعیت پیش آمده نگران است و گزارش های خود را مرتب به جهاد کشاورزی و منابع طبیعی مخابره می کند.
فیروز حاجی کلی، رئیس اداره محیط زیست شهرستان شوش در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: اخیرا حدود 35 هکتار از بیشه های غرب و شرق کرخه در آتش سوختند. البته این آتش سوزی ها یک جا نبود و به صورت پراکنده در نقاط مختلف جنگل رخ داده است.
وی اظهار می کند: عوامل انسانی از جمله حضور معتادان در جنگل یکی از دلایل ایجاد آتش سوزی است اما بخش اعظمی از آن مربوط به سوزاندن کاه و کلش به دست کشاورزان است. کشاورزان در روزهای بادی مزارع را آتش می زنند و همین امر باعث وسعت آتش سوزی و سرایت آن به جنگل می شود.


حاجی کلی با اشاره به مناطقی که در آنها آتش سوزی صورت گرفته است، می گوید: بیشتر آتش سوزی های مخابره شده در بخش شمالی شوش در بیشه های صرخه و سمت جاده غیب اتفاق افتاد.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان شوش می افزاید: در روزهای گذشته نیز به ریاست فرماندار شهرستان شوش جلسه ای به همراه جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، راه و شهرسازی، نیروی انتظامی و دیگر مسئولان شهرستان در این خصوص انجام و مقرر شد به همراه منابع طبیعی و جهادکشاورزی پیگیر متخلفان باشیم.






حاجی کلی توضیح می دهد: پس از جلسه، رئیس جهادکشاورزی به دلیل آشنایی کاملش با کشاورزان و همچنین منابع طبیعی به دلیل اینکه جنگل ها جزء اراضی ملی به حساب می آیند، کشاورزان متخلف را شناسایی کردیم.

وی یادآور شد: مرکز بهداشت شهرستان نیز به بهانه آلودگی هوا که باعث تهدید بهداشت و سلامت عمومی می شود نیز یکی از شاکیان بود.
حاجی کلی می افزاید: در نهایت اسم 25 نفر از زمین دارانی که باعث ایجاد آتش سوزی در جنگل های کرخه شده بودند را به دادگستری شهرستان معرفی و از آنها شکایت کردیم.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان شوش در خصوص واکنش این سازمان هنگام آتش سوزی ها می گوید: در واحدهای محیط بانی کرخه و دز تجهیزات اتفاء حریق مستقر هستند. به محض شنیدن خبر آتش سوزی، اقدام به اتفاء آتش می کنیم. خبرهای آتش سوزی را نیز همیاران محیط زیست در اسرع وقت به دست ما می رسانند.



فاجعه در راه



به غیر از جنگل های دز و کرخه، بارها پس از برداشت گندم دیده شده که درخت های کنار جاده اهواز – اندیمشک در حال سوختن هستند.
نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن ابراز نگرانی از این وضعیت می گوید: افزایش آتش سوزی های اخیر بسیار عجیب و کنترل نشده به حال خود رها شدند.
سید راضی نوری می افزاید: بارها به منابع طبیعی و محیط زیست شهرستان گوشزد کردم که جلوی این آتش سوزی ها را بگیرند. واقعا فاجعه بزرگی است که اینچنین منابع طبیعی ما در حال سوختن هستند.
وی می گوید: طبق قانون با افرادی که موجب از بین رفتن درختان می شوند برخورد شدید و برای آنها مجازات در نظر می گیرند. از مسئولان مربوطه می خواهم که به صورت جدی پیگیر موضوع باشند.


نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی می گوید: آموزش یکی از راهکارهایی است که جهادکشاورزی می تواند آن را بهتر پیاده کند، همچنین مشارکت عمومی در این زمینه باید بیشتر شود و شهروندان نسبت به محیط زیست محل زندگیشان حساسیت بیشتری نشان دهند.


دوران آتش


طبق گفته نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی آتش سوزی هایی که امسال در شوش ایجاد شد به شکل غیرعادی نسبت به سال گذشته افزایش داشت. سازمان محیط زیست مقصر را کشاورزان می داند و کشاورزان نیز برای سوزاندن کاه و کلش خود دلایل اقتصادی می آورند. این چرخه معیوب سال هاست که ادامه داشته و باید دید آیا مسئولان مربوطه می توانند جلوی تکرار چرخش این چرخه ی معیوب را بگیرند؟



منبع:مهر