حشره‌شناسان از کشف بزرگترین حشره بالدار آبی جهان با اندام بزرگ و وحشتناک گاز انبری در «سی‌چوآنِ» چین خبر دادند.

به گزارش زیست آنلاین از ایسنابنابر اعلام موزه حشرات چین غربی، روستائیان محلی در حوالی شهر «چنگ دو» اوایل این ماه این حشره عجیب و غریب را که با دندان‌های بلند شبیه اژدهای پرنده است، تحویل این موزه‌ داده‌اند. تاکنون چند مورد از این موجودات غیرعادی توسط این موزه مورد مطالعه قرار گرفته‌ و مشخص شده است که این حشره گونه درشتی از مگس‌های «راسبون» است که بومی چین و ویتنام محسوب می‌شوند.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه سی ان ان، بزرگترین گونه این حشره وقتی بال‌هایش گشوده می‌شود طول آن به 21 سانتیمتر می‌رسد که بدین ترتیب رکورد بزرگترین حشره آبی که پیش از این متعلق به سنجاقک هلی‌کوپتری بومی آمریکای جنوبی بود را شکسته است. طول دو بال این سنجاقک 19.1 سانتیمتر است.

موزه حشرات چین اعلام کرد: این حشره عظیم‌الجثه که از سوی حشره‌شناسان به عنوان یک شاخص کیفیت آب شناخته می‌شود به حدی بزرگ است که می‌تواند کل صورت یک فرد بالغ را بپوشاند. این حشره لانه خود را روی آب‌های تمیز می‌سازد و نسبت به کوچکترین تغییر در PH‌ آب و نیز وجود هر گونه اثری از آلودگی هوا به شدت حساس است. در صورت بروز کوچکترین آلودگی در آب، این حشره برای یافتن آب‌های تمیزتر نقل مکان می‌کند.

این حشره در استان‌های دیگر چین،‌ ایالت آسام هند و شمال ویتنام هم یافت می‌شود اما نخستین بار است که در استان سی‌چوآن چین مشاهده می‌شود.

منبع:ایسنا