نماینده مردم سیستان در مجلس گفت: سوءمدیریت در حفظ و هدایت آب دریاچه هامون، خشکسالی و تلف شدن ماهی‌ها و پرندگان را برای هامون بر جای گذاشت و به شادی مردم منطقه پایان داد.

به گزارش زیست آنلاین از فارس سید باقر حسینی در زمینه وضعیت دردناک تالاب هامون اظهار کرد: بارها و بارها در جلسات مختلف به مسئولان متولی تاکید کردیم که به دنبال راهکار کارشناسی و اساسی باشید اما بر خلاف اینکه چندین جلسه و کارگروه برای نجات و احیای تالاب هامون برگزار شد تاکنون هیچ راهکار و اقدام عملی صورت نگرفته است.

وی افزود: آبی که چندی پیش وارد دریاچه هامون شد، سیلابی بود و مازاد سیلی بود که در افغانستان جاری شده بود که به لطف خدا به سمت دریاچه هامون هدایت شد.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به دلیل سوء‌مدیریت در حفظ و هدایت این میزان آب که به نوعی نجاتبخش تالاب هامون بود امروز شاهد تبخیر و خشک شدن آب و مرگ ماهی‌ها و پرندگان مهاجر هستیم.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی گفت: بر خلاف تعهدات دولت، حدود 2 سال است که بودجه لازم برای برنامه‌های پیش‌بینی شده برای احیا و نجات هامون اختصاص پیدا نکرده است.

این مسئول با بیان اینکه طرح کوتاه مدتی برای احیای هامون در کنار کوه خواجه اجرا شد اما کارشناسی شده و مطالعه شده نبود، خاطرنشان کرد: برای نجات و احیای تالاب هامون بارها تاکید شده اما اقدام عملی از سوی سازمان محیط زیست انجام نشده است.
حسینی ادامه داد: بودجه و کار برای نجات هامون در دست دولت است و ما مسئول تذکر و پیگیری حقوق مردم حوزه انتخابیه خود هستیم.


منبع:فارس