یوزپلنگ‌های دست‌آموز قربانی تجارت سیاه
تقاضا برای خرید حیوانات دست‌آموز و گرانقیمت در کشورهای حاشیه خلیج فارس به شدت افزایش یافته به طوری که دو سوم توله‌های گربه‌سانان قربانی این تجارت می‌شوند.

به گزارش زیست آنلاین از ایسنا افزایش بی‌سابقه خرید و فروش یوزپلنگ‌های دست‌آموز به عنوان یک حیوان لوکس و تجملاتی در کشورهای خاورمیانه و حاشیه خلیج فارس، جمعیت بحرانی این گربه‌سانان را به سوی انقراض پیش خواهد برد. در گزارشی که به تازگی منتشر شده از تجارت تکان‌دهنده توله یوزپلنگ‌ها پرده برمی‌دارد به طوری که دو سوم توله یوزپلنگ‌های قاچاق شده از منطقه شاخ آفریقا به خاورمیانه در مسیر این تجارت تلف می‌شوند.

یوزپلنگ‌ها به سریع‌ترین جانور روی خشکی شهرت دارند که طی یک قرن اخیر به دلیل اینکه تعداد بسیاری از آنها در آفریقا و آسیا با کاهش قلمرو روبرو شده‌اند،‌ جمعیت آنها 90 درصد کاهش یافته است. در حال حاضر تنها کمتر از 10 هزار قلاده یوزپلنگ در حیات وحش وجود دارند که این رقم همچنان در حال کاهش است. سنت کهن استفاده از یوزپلنگ‌های دست آموز برای شکارهای سلطنتی در آفریقا از دیرباز وجود داشته اما به تازگی افزایش تقاضا در کشورهای حاشیه خلیج فارس برای خرید این حیوان که سمبل جاه‌طلبی محسوب می‌شود، جمعیت یوزپلنگ‌ها را بیش از پیش کاهش داده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، یوزپلنگ‌ها به ویژه توله یوزپلنگ‌ها به طرز عجیبی رام شدنی هستند. در این گزارش به مواردی در کشورهای حاشیه خلیج فارس اشاره شده که در آنها افراد، یوزپلنگ‌ها را سوار خودرو کرده و با آنها قدم زده و حتی برخی از آنها نیز طوری تربیت شده‌اند که روی تردمیل می‌دوند.

«نیک میچل» که در تهیه این گزارش برای ارائه به پیمان منع تجارت گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض خطر (CITES) نقش داشته می‌گوید: این تجارت وسیع نه از سوی عموم و نه از سوی طرفداران حقوق جانوران پذیرفتنی نیست. در صورتی که اکنون در مقابل خرید و فروش یوزپلنگ‌ها و تبدیل کاربری زیستگاه آنها به زمین‌های کشاورزی اقدام نکنیم، قطعا طی چند سال نزدیک بخشی از جمعیت‌های خاص آنها را به طور قطع از دست خواهیم داد.

بزرگترین جمعیت بازمانده از یوزپلنگ‌ها با 6200 قلاده جمعیت در جنوب آفریقا زندگی می‌کنند. سر و پوست یوزپلنگ‌های شکار شده حدود 10 الی 20 هزار دلار قیمت دارد که این مسئله باعث شده تا در «نامیبیا»، «بوتسوآنا» و «زمیبابوه» سالانه جمعا بیش از 200 یوزپلنگ کشته شوند. در آفریقای جنوبی نیز سالانه حدود 90 یوزپلنگ به باغ وحش‌ها صادر می‌شود

منبع:ایسنا