اعتراف چین به تجارت پوست ببر در این کشور
چین برای نخستین بار به صورت علنی اعتراف کرد که اجازه تجارت پوست ببرهای دربند را صادر می‌کند.

به گزارش زیست آنلاین از ایسنا شرکت‌کنندگان و کارشناسان حاضر در اجلاس بین‌المللی کنوانسیون منع تجارت گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض خطر (CITES) با اعلام این مطلب گفتند: این نخستین بار است که چین این مسئله را به صورت عمومی اعلام می‌کند. آنها گفتند مقامات چین تا پیش از این هرگز این مسئله را به CITES گزارش نکرده بودند. با این حال چین در خلال اجلاس کمیته دائمی CITES که در شهر «ژنو» سوئیس برگزار شد، بارها اعلام کرد که تجارت استخوان ببر در این کشور همچنان ممنوع است.

یکی از نمایندگان چینی حاضر در این اجلاس گفت: تجارت پوست ببر در چین ممنوع نشده اما تجارت استخوان ببر ممنوع است.

منابع مرتبط با هیئت کارشناسان CITES‌ تایید کردند که یکی از اعضای هیئت نمایندگی چین این سخنان را بر زبان آورده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت: نمی‌تواند این اظهارات را تایید کند اما چین نسبت به هر گونه تجارت غیرقانونی پوست ببرها تحقیق کرده و با آن مبارزه می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه بی‌بی‌سی، در حال حاضر در چین 5000 تا 6000 قلاده ببر در اسارت وجود دارند و سازمان‌های طرفدار حقوق جانوران و حیات وحش از دیرباز خواستار پایان دادن به تجارت پوست ببر هستند. کارشناسان حیات وحش معتقدند مزارع پرورش ببر در چین به افزایش شکار و قاچاق این گونه در معرض خطر دامن زده است.

آنها می‌گویند: اعتراف به این عمل در اجلاس کمیته دائمی CITES، فشارها را بر چین به منظور پایان دادن به تجارت پوست ببر افزایش می‌دهد.

در حال حاضر تنها اندکی بیش از 3000 قلاده ببر در حیات وحش در سراسر جهان وجود دارند که بیش از نیمی از این تعداد در هند زندگی می‌کنند و سال گذشته 42 ببر در این کشور کشته شدند.


منبع:ایسنا