میمون‌های انسان‌نما قربانیان قاچاق حیوانات
پیمان منع تجارت گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض خطر (CITES) اعلام کرد: میمون‌های انسان‌نما موسوم به «کَپی‌های بزرگ» از قربانیان اصلی تجارت غیرقانونی و قاچاق حیوانات شده‌اند

به گزارش زیست آنلاین از ایسنا پیمان منع تجارت گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض خطر (CITES) مسئول کنترل تجارت حیوانات زنده حیات وحش، گیاهان و تولیدات مشتق شده از آنها است تا آنها را از سوء‌استفاده و بهره‌کشی بیش از حد محافظت کند. چرا که خرید و فروش و تجارت بیش از حد می‌تواند برخی گونه‌ها را با خطر انقراض روبرو کند مانند آنچه که در غرب آفریقا برای کرگدن‌های سیاه اتفاق افتاد.

«کمیته دائمی» بدنه مهم و کاربردی CITES محسوب می‌شود. این کمیته خط مشی‌هایی را برای دبیرخانه اجرای مفاد کنوانسیون تعیین کرده و بر مدیریت بودجه این دبیرخانه نظارت می‌کند. این کمیته علاوه بر این بر فعالیت‌ سایر کمیته‌ها و گروه‌های فعال خارجی نظارت می‌کند. کمیته دائمی CITES همچنین طرح‌هایی را برای تعلیق و تحریم اعضا و کشورهایی که به طور آشکار قوانین را زیر پا می‌گذارند، وضع می‌کند.

«کپی‌های بزرگ» یا میمون‌های انسان نما شامل شامپانزه‌ها، بونوبوها، گوریل‌ها و اورانگوتان‌ها در پیوست شماره یک CITES قرار گرفته‌اند زیرا با خطر انقراض روبرو هستند و CITES اجازه خرید و فروش تجاری آنها و هر گونه صادرات با هر هدفی اعم از علمی،‌ تحقیقاتی و آموزشی را نداده و این مسئله را به شدت تحت کنترل قرار داده است. در شصت و پنجمین اجلاس کمیته دائمی CITES که اوایل ماه ژوئیه در شهر «ژنو» برگزار شد، گزارشی درباره کپی‌های بزرگ ارائه شد.

به گزارش ایسنا به نقل از «اپک تایمز»، در این اجلاس که با حضور هیئت کارشناسان برگزار شد درباره تجارت غیرقانونی این جانور بحث و تبادل نظر شده و از این حقیقت که هنوز برخی موارد قاچاق، کپی‌های بزرگ را تهدید می‌کنند، پرده برداشته شد. داده‌های دریافتی از منابع رسمی نشان می‌دهد خرید و فروش غیرقانونی بین‌المللی کپی‌های بزرگ در حال حاضر محدود شده اما همچنان برخی نمونه‌های بین‌المللی بسیار محدود در زمینه تجارت غیرقانونی میمون‌سانان وجود دارد.

بنابر اعلام CITES‌ کپی‌های بزرگ به دلیل اینکه در برنامه‌های مختلف سرگرمی برای جلب مشتریان از آنان استفاده می‌شود متقاضیان فراوانی دارند. کشورهای اصلی واردکننده این جانور در شرق آسیا،‌ خاورمیانه و شوروی سابق قرار دارند. به نظر می‌رسد دبیرخانه CITES تلاش دارد تا تجارت غیرقانونی آنها را در سطح وسیعی کاهش دهد که در این بین چین همچنان بزرگترین نگرانی محسوب می‌شود. حد فاصل سال‌های 2005 تا 2011 میلادی 22 هزار و 200 کپی بزرگ در حوادث مرتبط با قاچاق از بین رفته‌اند. در این گزارش برآورد شده است که سالانه حدود 5 درصد از جمعیت کل کپی‌ها در سراسر جهان رو به نابودی می‌رود.

منبع:ایسنا