اقدام فوری برای نجات پرندگان مهاجر هامون


کاهش چشمگیر آب در تالاب هامون پرندگان مهاجر را در معرض خطر نابودی قرار داده لذا باید فوری برای نجات آنها با همکاری عمومی اقدام کرد.

به گزارش زیست آنلاین از ایرنا هوشنگ ناظری فرماندار زابل روز دوشنبه در نشست بررسی وضعیت تالاب بین المللی هامون در زابل افزود: با ورود سیلاب به داخل دریاچه هامون بخشهایی از این تالاب آبگیری شده بود که پرندگان نیز به این منطقه مهاجرت و اقدام به لانه سازی و تخمگذاری کردند.

وی گفت: اما اکنون با خشکیدن مجدد این تالاب معضل خشکسالی دامنگیر پرندگان نیز شده لذا باید برای نجات آنها اقدام کرد.

فرماندار زابل سازمان محیط زیست را متولی تالاب هامون دانست و افزود: اهمیت تالاب بین المللی هامون بر زندگی مردم و اکوسیستم منطقه غیرقابل انکار است و باید مدیریت یکپارچه این اکوسیستم تقویت شود.

وی گفت: با توجه به عدم ورود آب به دریاچه و کاهش آب موجود ضروری است سازه هایی ایجاد شود تا آب موجود در چند نقطه ذخیره و انباشته شود.

او ادامه داد: همچنین حق آبه دریاچه هامون از طریق مسوولان از کشور افغانستان و سازمانهای مردم نهاد پیگیری شود.

فرماندار زابل همچنین ورود غیرقانونی شتر و دام به هامون را خطری جدی برای آن ذکر و بیان کرد: ورود غیر قانونی دام به بستر دریاچه باعث شده حرکت شنهای روان و ریزگردها افزایش یابد که در این زمینه هنگ مرزی و نیروی انتظامی باید برای جلوگیری از ورود آنها اقدام کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: پس از ورود آب و آبگیری بخشی از دریاچه، تمام موارد از جمله خشکیدن آن قابل پیش بینی بود.

ˈخسرو افسریˈ افزود: گردشگری یکی از ظرفیتهای بسیار مناسب تالاب هامون است بطوری که 600 هزار نفر در طول این مدت از تالاب دیدن کردند.

وی با بیان اینکه بیش از دهها مطالعه در خصوص تالاب هامون انجام شده و برای احیا تالاب باید خطاها کاهش و بدنبال مدیریت یکپارچه آن باشیم تاکید کرد: مجامع بین المللی باید به اهمیت تالاب بین المللی هامون بر زندگی و تاثیر آن بر اکوسیستم منطقه آگاه شوند و برای احیا دریاچه چاره اندیشی کنند.

او هشدار داد: با خشکیدن تالاب هامون بار دیگر حرکت شنهای روان و ریزگردهای تکرار خواهد شد.

هامون متشکل از سه دریاچه کوچک به نامهای پوزک، صابری و هیرمند بود که در زمان فراوانی آب به هم متصل شده و دریاچه هامون را تشکیل می دادند. دریاچه هامون پیش از خشکیدن کامل در پی تداوم خشکسالی 16 سال اخیر، بسته شدن آب ورودی آن از سمت افغانستان و ادا نشدن حق آبه دریاچه از طرف آن کشور، به عنوان بزرگترین پهنه آب شیرین در سیستان و بلوچستان نقشی حیاتی در معیشت و زندگی مردم و اقتصاد منطقه سیستان داشت.

خشکیدن هامون گذشته از ضربه شدید به اقتصاد و زندگی مردم، تاثیرات سوء زیست محیطی را در منطقه سبب شده است


منبع:ایرنا