رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: با همکاری دوستداران محیط زیست بیش از یک میلیون قطعه از ماهیان گرفتار شده در برکه های این شهرستان نجات پیدا کردند.

به گزارش زیست آنلاین از ایرنا محمد احمدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دلیل خشکسالی و کاهش جریان آب رودخانه سیمینه رود، شمار زیادی از ماهی های برکه های مسیر این رودخانه گرفتار شده و بتدریج در حال تلف شدن هستند.

وی گفت: با همکاری ماموران حفاظت محیط زیست بوکان و اهالی روستاها و شمار زیادی از علاقه مندان به محیط زیست تصمیم گرفته شد تا این ماهی ها که بیشتر آنها بچه ماهی هستند به مناطق دیگری انتقال پیدا کنند.

احمدی افزود: در همین راستا تاکنون بیش از یک میلیون قطعه بچه ماهی رودخانه ای گرفتار در برکه های در حال خشک شدن این رودخانه، زنده گیری و از طریق تانکرهای آب به آبگیرهای دائمی رودخانه سیمینه رود بوکان منتقل شده و از مرگ نجات یافته اند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: هم اکنون بیش از یک میلیون قطعه دیگر از انواع ماهی و بچه ماهی در مسیرهای رودخانه سیمینه رود در اطراف روستاهای قازلیان، کوسه و جمبوغه گرفتار هستند که سعی می شود بتدریج با همکاری اهالی این روستاها و دوستداران محیط زیست به مکان های دیگری انتقال پیدا کنند.

وی افزود: عملیات نجات این ماهی ها تا رهایی کامل همه آنها همچنان ادامه می یابد.

سیمینه رود یکی از رودخانه های بوکان است که در سمت جنوب غربی این شهرستان به طرف شمال غرب تا دریاچه ارومیه امتداد دارد.

این رودخانه در برخی فصول خشک سال به علت کم آبی خشک می شود.

شهرستان بوکان با 227 هزار نفر جمعیت در جنوب استان آذربایجان غربی قرار دارد.منبع:ایرنا