بالکن، پاسیو، حیاط خلوت: خانه‌های موجود در شهرهای بزرگ مزایای زیادی دارند، اما حیاط جزء این مزایا نیست. طراحان در شهرهای متراكم مانند سان‌فرانسیسكو، نیویورك و تهران وقتی نوبت به طراحی فضاهای فشرده خانه‌ها می‌شود مجبورند ایده‌های خاصی را مدنظر بگیرند تا یك فضای تنگ و كوچك تبدیل به حیاطی كاربردی و راحت شود. در این‌جا اندازه مهم نیست چراكه‌ ایده‌هایی وجود دارد كه از طریق آن می‌توان كارایی حیاط‌های كوچك را به بیش‌ترین حد خود رساند.


در این مطلب به 16 ایده در طراحی یك حیاط كوچك اشاره می‌كنیم.
1. فضای خود را به چند قسمت تقسیم كنید.
با استفاده هوشمندانه ازنیمکت و میزهای سفارشی كاربردهای حیاط خود را افزایش دهید و مبلمان را به‌گونه‌ای در فضا بچینید كه قسمت‌های مختلفی برای استراحت، غذا خوردن، گفتگو، و غذا پختن فراهم شود. این حیاط در بروكلین هر چهار قسمت را در خود دارد.


2. از یك نورپردازی هوشمندانه استفاده كنید. این فضا هم‌چنین دارای ایده‌های نورپردازی مختلفی است. چراغ‌های دیواری وظایف مختلفی را در این حیاط به عهده دارند. آن‌ها فضای پخت و پز و گیاهان را به طور خاص و فضای كلی را به طور عام روشن می‌كنند. هم‌چنین یك چراغ آویز در بالای قسمت غذاخوری نصب شده است.


3. فضای درونی خانه را امتداد و گسترش دهید.
كارسون آرتورِ معمار معمولا از مشتریان می‌پرسد كه به نظر آن‌ها كدام‌یك از اتاق‌های خانه كوچك است و سپس چنین فضایی را در فضای بیرونی خانه آن‌ها طراحی می‌كند. او می‌گوید:‌ «آیا آشپزخانه شما بیش از حد كوچك است؟ آیا به یك اتاق نشیمن بزرگ‌تر نیاز دارید؟ چرا این فضا را در بیرون خلق نمی‌كنید؟ با گسترش تكنولوژی‌ وسایل مخصوص فضاهای بیرونی اكنون می‌توان هر فضایی را در بیرون از خانه به وجود آورد.»

در عكس بالا می‌بینید كه یك فضای نشیمن اضافی در ایوان كوچك این خانه در دترویت ساخته شده است.4. فضای داخلی را كامل كنید. برای طراحی حیاط خانه از همان رنگ‌ها و سبكی استفاده كنید كه در فضای داخلی خانه خود استفاده كرده‌اید. آمبر فِرِدا طراح منظره اهل نیویورك می‌گوید: «از رنگ‌ها و بافت‌های مشابه فضای داخلی استفاده كنید تا این دو فضا به هم پیوند بخورند. این كار چیزی بیش‌تر از اضافه كردن دو صندلی و یك میز غذاخوری است. یك میز غذاخوری ساده با صندلی‌های چوبی شما را به استفاده از فضای بیرونی مشتاق نخواهد كرد. برای این كار ازمبلهای ساده و راحت استفاده كنید.»


5. با زوایا بازی كنید.
اگر فضای بیرونی خانه شما كوچك است، ریچ رادفورد، طراح منظره ساكن سان‌فرانسیسكو پیشنهاد می‌كند زاویه كفپوش‌های فضا را به سمت عرض فضا بچرخانید تا فضای بیش‌تری در اختیار شما باشد. در عكس بالا برای ایجاد فضای بیش‌تر كفپوش‌ها 45 درجه تغییر جهت داده‌اند.


6. به مقیاس توجه كنید. اگر حیاط خانه شما كوچك است به جای پر كردن آن با یك میز غذاخوری 10 نفره از میزهای پیش‌ساخته سفارشی و با قابلیت تغییر در ابعاد استفاده كنید. به همین ترتیب شما نباید درختی را در فضای خود بكارید كه 30 متر ارتفاع دارد و كل فضای شما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. رادفورد در طراحی حیاط عكس بالا از درختان و گیاهان كم‌ارتفاع استفاده كرده است تا فضای حیاط باز به نظر برسد.


7. از یك ماده استفاده كنید.
اگر فضاهای چندمنظوره دارید از یك ماده در طراحی آن‌ها استفاده كنید تا كل فضا یك‌دست و یك‌پارچه شود. آرتور، كسی كه یك فضای 6 در 8 متر مربعی را برای خانواده‌ای با فرزندان كوچك طراحی كرده است، می‌گوید: «فضاهای كوچك به این یك‌دستی نیاز دارند.» یك فضای بازی جداگانه در نزدیكی محلی كه والدین مشغول استراحت هستند باعث می‌شود تا كودكان جلوی چشم آن‌ها باشند و استفاده از یك ماده كل فضا را به هم پیوند داده است.

رادفورد پا را فراتر گذاشته و استفاده از همان ماده موجود در دیگر قسمت‌های خانه را پیشنهاد می‌كند. او در یكی از حیاط‌هایی كه طراحی كرده است از همان مصالح راهروی ورودی در كفپوش‌ها استفاده كرده است. او معتقد است این كار باعث می‌شود تا حیاط بزرگ‌تر به نظر برسد.


8. از بی‌نظمی دوری كنید.
هر چه عناصر موجود در حیاط شما بیش‌تر باشد كوچك‌تر به نظر می‌رسد. در عوض سعی كنید از نشیمن‌های پیش‌ساخته و سفارشی استفاده كنید، از استفاده از مبل‌های بزرگ بپرهیزید، و گیاهان را تحت كنترل خود درآورید. آرتور می‌گوید: «تنها چیزی كه اگر در حیاط از كنترل خارج شود به طراحی شما آسیب می‌زند گیاهان هستند.»

فردا با این حرف موافق است و می‌گوید: «از بی‌نظمی دوری كنید. به جای گذاشتن 20 گلدان كوچك در حیاط، از 5 گلدان بزرگ‌تر استفاده كنید. از دو یا سه نوع گیاه و با دو یا سه رنگ استفاده كنید تا فضای شما منظم و سازمان‌دهی‌شده باقی بماند.»

اریك كالهوم، معمار اهل تورنتو، برای این‌كه بیش‌ترین استفاده را از این حیاط 6 در 8 متر مربعی ببرد، در كنار دو درخت كهنسال یك سكو ساخته است. او در این فضا از گیاهان مرتفع استفاده نكرده است تا فضا برای سرگرمی و تفریح مناسب باشد. او می‌گوید:‌ »درختچه‌های كوچك بسیار مناسب این فضا هستند و به مراقبت زیاد هم نیازی ندارند.»9. فضا را محصور كنید.
این حرف با ایده طراحی فضاهای كوچك به‌گونه‌ای كه بزرگ‌تر به نظر برسند در تضاد به نظر می‌رسد اما نكته‌ای است كه در بعضی از فضاها كاربرد خوبی دارد. آرتور می‌گوید:‌ «وقتی شما یك فضای كوچك را محصور می‌كنید، این فضا دنج و صمیمی می‌شود. چنین كاری را در فضاهای بزرگ به راحتی نمی‌توان انجام داد. هم‌چنین با این كار كاربردهای یك حیاط بیش‌تر می‌شود.»

برای عملی كردن این ایده آلاچیق عنصر بسیار خوبی است اما این كار را با گیاهان هم می‌توان انجام داد. حیاطی كه در عكس بالا می‌بینید متعلق به گاری بیرل است كه خود یك معمار است. این حیاط 3.5 در 6.5 متر مربع مساحت دارد. از آن‌جایی كه چند آپارتمان‌ مشرف به حیاط خانه او بودند او تصمیم گرفت تا فضای یبرونی خانه خود را محصور كند. او از گیاهان عمودی مانند درخت ارغوان و درخت انگور استفاده كرد تا یك فضای محصور ایجاد كند. او می‌گوید: «با افزایش گیاهان موجود در فضای بیرونی خانه خود می‌توانید فضای امن و سبزی را به وجود بیاورید.»


10. به منظره توجه كنید.
اگر منظره روبه‌روی حیاط خانه شما ناخوشایند است، بیرل پیشنهاد می‌كند كه با استفاده از مصالح مختلف این منظره را از دید خارج كنید. پیشنهاد مورد علاقه او چارچوب‌های مشبك است. او در طراحی حیاط عكس بالا از چارچوب‌های مشبك برای ایجاد مانع در مقابل منظره پیرامونی حیاط استفاده كرده است. او می‌گوید: «چارچوب‌های مشبك عناصر بسیار خوبی هستند، چراكه مانعی در برابر منظره ایجاد می‌كنند اما اجازه جریان هوا و ورود نور به حیاط را می‌دهند.»


11. كنتراست را فراموش نكنید.
فردا می‌گوید: «همیشه به كنتراست‌های جذاب فكر كنید.» اشكال مستطیل و مثلثی را با اشكال مدور تركیب كنید. گیاهان با شكل‌های متفاوت را در كنار هم قرار دهید. فردا می‌گوید: «این كار از كنار هم قرار دادن اشكال یكسان جذاب‌تر است. اگر فضای شما مربع است، از گلدان‌های مربع استفاده كنید اما در وسط این فضا یك میز دایره شكل قرار دهید.»
12. میزان نگهداری از حیاط را به حداقل برسانید. یكی از مزایای بسیار خوب فضاهای كوچك این است كه به راحتی تمیز می‌شوند. پس این مزیت را خراب نكنید. آرتور پیشنهاد می‌كند كه از گیاهان گلدانی استفاده كنید تا گیاهانی كه در خاك باغچه كاشته می‌شوند. او می‌گوید: «خاك موجود در باغچه باعث گل‌آلود شدن فضای شما می‌شود در حالی كه نگهداری از گلدان‌ها كار ساده‌تر و تمیزتری است.»چمن‌ها استفاده از آب را به حداقل می‌رسانند اما نباید استفاده از چمن مصنوعی را نادیده گرفت. بیرل می‌گوید: «نگهداری از چمن مصنوعی راحت‌تر از چمن طبیعی است و در عین حال چمن مصنوعی جلوه زیباتری دارد.» مارتا آنگوس معمار اهل سان‌فرانسیسكو در طراحی حیاط عكس بالا از چمن مصنوعی استفاده كرده است.


13. استفاده از تراس. پروژه آنگوس شیوه‌ دیگری از گسترش فضا را در حیاط‌های كوچك به ما نشان می‌دهد. اگر حیاط شما كوچك است یك تراس طبقه طبقه در آن بسازید. البته هزینه ساخت تراس بسیار زیاد است چراكه ساختار خاصی برای ایجاد آن باید در فضا ساخته شود. اما همان‌طور كه در عكس می‌بینید تراس باعث افزایش فضا در حیاط می‌شود.


14. شخصیت بخشی. یكی از نكات مهم در طراحی یك حیاط كوچك شخصیت‌بخشی به آن است. شما باید فضایی را طراحی كنید كه در یاد دیگران باقی بماند. آرتور می‌گوید:‌ »به شخصیت حیاط خود فكر كنید. شما قطعا دوست ندارید كه بگویند عجب حیاط كوچكی. حیاطی كه شخصیت دارد دیگران درباره‌اش این‌گونه اظهار نظر نمی‌كنند.» برای شخصیت‌بخشی به حیاط، آرتور استفاده از رنگ‌های اصلی را در فضای بازی كودكان و نیز مبلمان پیشنهاد می‌كند. آرتور هم‌چنین توصیه می‌كند كه از كاشی‌ها و سنگفرش‌های خاص و منحصربه‌فرد برای شخصیت‌بخشی به حیاط استفاده كنید.
15. یك نقطه كانونی ایجاد كنید.
نقطه كانونی توجه را از كوچكی فضا منحرف می‌كند. آرتور به استفاده از امكانات آبی علاقه دارد. در حیاط عكس بالا او یك گلدان بزرگ را در مركز این فضای كوچك قرار داده است تا توجه‌ها به مركز جلب شود.

كارهای هنری و مجسمه‌ها نیز عناصر بسیار خوبی برای ایجاد نقطه كانونی هستند و آنگوس می‌گوید: «یك مسجمه ساده با یك نورپردازی خوب در حیاط معجزه می‌كند.»16. از كمك متخصصان استفاده كنید.
شاید این‌گونه به نظر نرسد، اما طراحی فضاهای كوچك سخت‌تر و چالش‌برانگیزتر از فضاهای بزرگ است. اما متخصصان برای رویارویی با این چالش‌ها آموزش دیده‌اند.
كالهوم پیشنهاد می‌كند كه از كمك یك معمار كه می‌تواند بهترین رویكرد را در طراحی حیاط شما اتخاذ كند استفاده كنید. او می‌گوید: «شما به كسی نیاز دارید كه برای كارش یك فلسفه كامل داشته باشد.» او معتقد است یك طراح منظره كه تخصصش طراحی باغ است می‌تواند این كار را به معمولی‌ترین شكل ممكن انجام دهد اما «نتیجه نهایی یك طراحی منحصربه‌فرد و راضی‌كننده نخواهد بود.»

اما بیرل معتقد به به‌كارگیری یك گروه طراحی است. او می‌گوید:‌ «معمار فضا را می‌سازد. سپس نجار كار او را كامل می‌كند. و بعد یك طراح منظره گیاهان را وارد فضا می‌كند. اكنون حیاط شما كامل شده است.»


منبع: houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه