مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با کاهش حجم آب ورودی هیرمند و ارتفاع آب در رودخانه‌ها تمامی صیادان سیستانی برای نجات ماهی‌های گرفتار در چاله آب‌ها و رودخانه های کم عمق بسیج شدند.

به گزارش زیست آنلاین از مهر حسن خمر اظهار داشت: در حال حاضر جامعه صیادی سیستان سعی دارد تا ماهیان را از نقاط کم عمق به نقاط پرعمق دریاچه هامون و دارای آب بیشتر انتقال داده و به تداوم حیات در این تالاب کمک کنند.

وی با اشاره به مرگ بیش از یک میلیون قطعه ماهی در طی ماه گذشته افزود: در سد سیستان توسط مشاور گذرگاهی به منظور عبور ماهی‌ها تعبیه و دیده شده است که متاسفانه این کانال عبوری به نظر می رسد مسدود است.

خمر با اشاره به امکان تلف شدن بسیاری از ماهی های دیگر در پشت این سد افزود: بنا بر ضرورت نسبت به ایجاد دریچه عبور برای ماهی‌ها از پشت این سد توسط مشاور اقدام شده است که تا کنون هیچ ماهی از این دریچه عبور نکرده و این مشکل با مرگ بیش از یک میلیون قطعه ماهی در ماه گذشته بیش از گذشته خود را نشان داد.

وی با تاکید بر این که این راه عبوری از پشت سد نیاز به بازنگری و اصلاح مسیر دارد، اظهار داشت: تجمع بیش از حد ماهیان، افزایش دمای هوا و کمبود اکسیژن موجب شد تا ماه گذشته تعداد بیش از یک میلیون و 200 هزار ماهی تلف شود که موجب آزردگی خاطر بسیاری از دوستداران محیط زیست شد.

خمر بیان داشت: با برقراری جریان آب ماهی هایی که در گودال های رودخانه حضور داشتند به همراه ماهی های مولد در چاه نیمه در مسیر جریان آب قرار گرفته و تخم ریزی کردند که در حال حاضر میلیون ها بچه ماهی در رودخانه های سیستان در حال جولان هستند.

وی افزود: علاوه بر پرورش گونه های تجاری تعداد بی شماری ماهی با عنوان هرز انگشت در رودخانه های سیستان و تالاب به طور طبیعی تکثیر یافته است که در تکمیل کردن زنجیره غذایی و تامین خوراک پرندگان و سایر ماهی های بزرگتر نقش مهمی را ایفا می کنند اما خشکیدگی تدریجی رودخانه ها در حال حاضر تمامی زنجیره غذایی را تهدید می کند.


منبع:مهر