کارشناس اداره‌کل محیط زیست استان کرمان گفت: کرمان آخرین حد غربی پراکنش گونه‌ی خرس سیاه آسیایی در دنیاست.

به گزارش زیست آنلاین از ایسنا «محمدابراهیم صحتی‌ثابت» صبح دیروز(سه‌شنبه 17 تیرماه) در بازدید استاندار از اداره‌کل محیط زیست استان کرمان اظهار کرد: گونه‌های جانوری متنوعی از پرندگان مختلف، از جمله کل و بز، قوچ و میش وحشی، پلنگ، خرس سیاه و ... در استان کرمان وجود دارد.

وی افزود: سازمان محیط زیست لااقل برای حفاظت جانورانی که از میان می‌روند از طریق تاکسیدرمی برای نسل آینده حفاظت می‌کند و شاید برخی از این موارد از ماندگاری 150 تا 200 سال برخوردار باشند.

کارشناس اداره‌کل محیط زیست استان کرمان تصریح کرد: خرس سیاه، یوزپلنگ از گونه‌های در خطر انقراض هستند. یوزپلنگ آسیا یی خاص ایران است و تخمین زده شده که 70 قلاده در کشور وجود دارد.

صحتی‌ثابت گفت: یک پروژه‌ی بین‌المللی برای حفاظت از زیستگاه‌ها تعریف شد و بعلت حفاظت 15 درصد خاک کرمان، تخریب زیستگاه‌ها طبیعی است. هم‌چنین در خصوص کمک به ازدیاد نسل کار می‌کنیم.

وی اظهار کرد: کرمان آخرین حد غربی پراکنش گونه‌ی خرس سیاه آسیایی در دنیاست و بهر آسمان و ده بکری و سنگ مس و دشت چاه داد خدا، پناهگاه این گونه است.

کارشناس اداره‌کل محیط زیست استان کرمان خاطرنشان کرد: در ایران تقریباً 250 قلاده از این حیوان رکورد شده(ثبت شده) و به حفاظت نیاز دارند.

صحتی‌ثابت یادآور شد: پارسال، 12 هزار نفر از مجموعه‌ی تاریخ طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان کرمان بازدید کردند.


منبع:ایسنا