مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه خشکسالی، زاد و ولد را در حیات وحش خار توران کاهش داده است، گفت: میزان خسارت ناشی از خشکسالی به زیستگاهها و منابع طبیعی استان سمنان بالغ بر ۸۵ میلیارد ریال است.
به گزارش زیست آنلاین از مهر عباسعلی دامنگیر، ضمن اشاره به کاهش زاد و ولد درحیات وحش خار توران اظهار داشت: برای مقابله با خشکسالی، تامین منابع آبی، علوفه و جلوگیری از تخریب زیستگاه‌ها، اولویت اول در مناطق زیست محیطی استان سمنان است.
وی با تاکید بر ضرورت تامین اعتبارات برای مقابله با مشکلات زیست محیطی افزود: میزان خسارت ناشی از خشکسالی به زیستگاهها و منابع طبیعی استان سمنان بالغ بر 85 میلیارد ریال است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با اشاره به اینکه تاثیرات خشکسالی و کاهش نزولات جوی بر مراتع استان برکسی پوشیده نیست اظهار داشت: قاعدتا کاهش منابع آبی در زیست گاه های حیات وحش را داریم.
دامنگیر تصریح کرد: خشک شدن چشمه ها، کاهش شدید علوفه مرتعی در سطح زیستگاه ها بوجود آمده است.
وی با بیان اینکه اقدامات مختلف برای تعدیل تاثیرات خشکسالی برای زیستگاه ها انجام شده است افزود: اولین گام اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان تامین منابع آبی حیاط وحش است.


اکیپ ویژه پیگیری تامین منابع آبی حیات وحش استان سمنان فعال شد


مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان از فعال شدن اکیپ ویژه پیگیری تامین منابع آبی حیات وحش توسط این اداره کل خبر داد و گفت: لایروبی چشمه ها، تعمیر و احداث تلمبه بادی و حفر چاه ها، قرار دادن منابع ذخیره آبرسانی (تانکر) را ازجمله اقدامات انجام شده این اداره کل درخصوص آبرسانی به حیات وحش است.


دامنگیر با اشاره به اینکه در مناطقی که آب و چشمه ها خشک شده است برای آبرسانی آب خریداری می شود اظهار داشت: اقدامات فوق جوابگو صد در صد نیست اما در حدالامکان سعی شده به بهترین صورت عملیات آبرسانی انجام شود.
وی ادامه داد: تا رسیدن منابع آب به وضعیت قابل قبول منابع آب مناطق خشک شده خریداری می شود و با تانکر آبرسانی انجام خواهد شد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان از خریداری 200 تن علوفه برای این منطقه خبر داد و افزود: قسمتی از این علوفه های خریداری و در منطقه توزیع شده و مابقی درحال توزیع است.


دامنگیر با اشاره به اینکه تلفات در منطقه نداشتیم اظهار داشت: خشکسالی در، زاد و ولد در حیات وحش تاثیر گذاشته و به شدت با کاهش روبرو بوده ایم که این امر موجب کاهش جمعیت حیات وحش شده است.
وی با اشاره به اینکه حیوانات حیات وحش از مقاومت محیطی بالایی برخوردار هستند اظهار داشت: خود را با تغییرات جوی و شرایط زیستگاه وقف می دهند.


حضور شتران سرگردان در منطقه
خار توران تبدیل به معضل شده است


مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان، حضور شتران سرگردان در منطقه
خار توران را یک معضل برشمرد و گفت: در محل مراتع تعریف شده نباید این شتران وارد شوند.

دامنگیر افزود: متاسفانه امسال به دلیل کمبود علوفه حضور شتران سرگردان به پهنه های وسیع افزایش یافته یعنی از محل و مراتع تعریف شده خارج شده و به مراتعی که نباید راه یابند رفته اند.
وی از ساماندهی و خروج شتران سرگردان توسط اداره حفاظت محیط زیست استان سمنان خبر داد و گفت: این استان دارای دو پارک ملی، دو ذخیرگاه زیست محیطی، پنج منطقه شکار ممنوع و دو زیستگاه حیات وحش است و 50 گونه پستاندار، 160 گونه پرنده و 40 گونه خزنده در این استان زیست می‌کنند.


پدیده خشکسالی در ایران علاوه بر عکس العمل سریع نیازمند پیش آگهی است


مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان همچنین با بیان اینکه پدیده خشکسالی در ایران علاوه بر عکس العمل سریع نیازمند پیش آگهی سریع است، افزود: خشکسالی به عنوان بلای طبیعی و پدیده ای اجتناب ناپذیر، از دیرباز در پهنه وسیع کشورهای مختلف به خصوص کشورهای مستقر در مناطق گرم و خشک به کرات وقوع یافته و می یابد.
دامنگیر خاطر نشان کرد: اگر در به تحقق رسانی اهداف سال اصلاح الگوی مصرف، افزایش بهره وری در مصرف آب تغییر الگوی کشت را انجام داده بودیم؛ امروز مدیریت خشکسالی کاری آسان تر بود.

وی تصریح کرد: استان سمنان با توجه به موقعیت اقلیمى و جغرافیایى خاص، به طور کلى جزء مناطق خشک و کم آب بوده؛ به نحوى که برای مصارف شرب، کشاورزى و صنعتى عملاً با کمبود آب مواجه است و این باعث شده تا سالانه 150 میلیون مترمکعب اضافه برداشت از آب های زیرزمینی در این استان انجام شود، که یکی از آثار آن فرو نشست سطح زمین در شهر های استان است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان در خاتمه افزود: باید به سمت تربیت شهروندانی که منافع اجتماعی را بر منافع فردی ترجیح دهند حرکت کنیم که این مهم نیازمند اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و پیش آگهی سریع می باشد.منبع:مهر