باغبانی: می‌توانید با كاشتن بذرها در تابستان از گل‌ها و سبزی‌های موجود در باغ خود لذت ببرید. نه تنها این كار باعث ذخیره پول شما می‌شود (یك پاكت بذر خیلی ارزان‌تر از مجموعه‌ای نهال كوچك است) بلكه شما می‌توانید دقیقا گیاهی كه می‌خواهید را پروش دهید، از گیاهان نامتعارف گرقته تا بذر سیب‌زمینی مود علاقه خانواده شما، و وقتی هوا در بیرون سرد است خانه خود را با سبزی‌های تابستانی پر كنید.


چه زمانی در فضای بیرون بذر بكاریم؟ بهترین زمان نشا كردن هر گیاه را در فضای بیرونی چك كنید، و سپس از روی این زمان، زمان كاشت بذرها را تعیین كنید. سبزی‌های خوراكی فصل سرد و دیگر گیاهان وقتی می‌توانند به فضای بیرونی بروند كه خاك كاملا خنك باشد، اما اكثر گیاهان نباید پیش از اتمام سرما به فضای بیرونی منتقل شوند. اگر كار خود را زود شروع نكنید ممكن است زمانی كه گیاهان آماده به بیرون منتقل شدن هستند باغ یا باغچه شما هنوز آماده نشده باشد.

شروع


بذرها خیلی در مورد جایی كه آن‌ها را می‌كارید حساس نیستند. هر محفظه‌ای كه حداقل 8 سانتی‌متر عمق داشته باشد و یك زه‌كش خوب در آن كار گذاشته شده باشد از عهده كار برخواهد آمد. بسیاری از افراد بذرها را سینی‌های بزرگ و یا حتی گلدان‌های بزرگ می‌كارند. برخی دیگر گلدان‌های پلاستیكی و رسی یا ظرف‌های سلولی را برای این كار انتخاب می‌كنند. خیلی‌ها هم از كارتن‌های تخم‌مرغ یا شیر استفاده می‌كنند. فرقی نمی‌كند انتخاب با شماست.
اگر می‌خواهید از محفظه‌های قدیمی برای كاشت بذرها دوباره استفاده كنید، آن‌ را حسابی تمیز كنید و بعد در یك محلول سفیدكننده 10 درصد برای حداقل 10 تا 30 دقیقه قرار دهید. پیش از استفاده آن‌ها را كاملا با آب شسته و خشك كنید.


خاك


استفاده از خاك گلدان بهترین نتیجه را در بر خواهد داشت. خاك گلدان را كمی مرطوب كنید و بگذارید كمی خشك شود. به یاد داشته باشید خاك گلدان همیشه باید كمی رطوبت در خود داشته باشد. شما می‌توانید این كار را پیش و پس از اضافه‌كردن خاك گلدان به محفظه‌ها انجام دهید.نكته: پیش از شروع به كار، پاكت بذر را به دقت نگاه كنید و اگر دستور‌العمل‌هایی در مورد پیش از كاشت بر روی آن ذكر شده است، مانند شستن یا سرد كردن بذرها، را انجام دهید. بر روی پاكت همچنین در مورد خاك و نور مورد نیاز بذر نوشته شده است.كاشتن


دو بذر را در هر گلدان اولیه بكارید و با بذرها را بر روی خاك گلدان موجود در یك سینی پخش كنید. به آرامی ظرف را تكان دهید و برای ایجاد عمق بیش‌تر مقدار بیش‌تری خاك گلدان به آن اضافه كنید. كمی خاك را نمدار كنید و مراقب باشید بیش از حد به آن آب ندهید.


نام گیاه و تاریخ كاشت را بروی كاغذی بنویسید و بر روی محفظه بچسبانید. شما می‌توایند برچسب‌های مخصوص این كار را در گلخانه‌ها یا فروشگاه‌های وسایل خانه پیدا كنید، اما می‌تواتید از برچسب‌های معمولی هم برای این كار استفاده كنید. فقط برای نوشتن روی برچسب‌ها از جوهری استفاده كنید كه به مرور زمان كم‌رنگ نشود و از بین نرود.در این مرحله باید یك پوشش پلاستیكی را بر روی بذرها قرار دهید تا گرم و نمدار باقی بمانند كه این كار سرعت رشد آن‌ها را افزایش می‌دهد.
دمای خاك را بیش از 75 درجه فارنهایت (24 درجه سلسیوس) برای گیاهان گرما دوست نگه دارید. برای داشتن چنین دمایی می‌توانید محفظه را بر روی یك تشك گرم یا روی یك آب‌گرم‌كن یا یخچال قرار دهید. البته مراقب باشید كه سطح زیرین محفظه خیلی هم گرم نشود و به بیش از 90 درجه فارنهایت (32 درجه سلسیوس) نرسد. دمای خانه برای گیاهان سرمادوست بسیار مناسب است. برای مرطوب نگه داشتن خاك بهترین راه آب‌دادن سینی زیر محفظه‌هاست.
مراقبت از بذرهاوقتی بذرها شروع به جوانه زدن كردند، پوشش پلاستیكی را از روی آن‌ها بردارید و آن‌ها را به نقطه‌ای پرنور با دمای بین 60 تا 75 درجه فارنهایت (16 تا 24 درجه سلسیوس) منتقل كنید. این نقطه می‌تواند زیر پنجره خانه یا یك ایوان نورگیر و یا حتی گلخانه باشد.
اگر در خانه شما یك منطقه روشن وجود ندارد، می‌توانید از چراغ‌های مخصوص این كار با و یا بدون تشك گرم استفاده كنید. چراغ را 8 سانتی‌متر بالاتر از گیاه قرار دهید و با رشد گیاه چراغ را بالاتر ببرید. برای رسیدن به بهترین نتیجه گیاهان به 12 الی 16 ساعت نور نیاز دارند. نور كم منجر به گیاهانی ضعیف و شكننده خواهد شد. وقتی برگ‌ها نمایان شدند، به گیاهان هر هفته كودهای مایع ارگانیك یا دیگر كودهای مخصوص گیاهان بدهید.

انتقال به گلدان‌های بزرگانتخاب نوع و اندازه گلدان به اندازه محفظه‌های اصلی و نیز میزان رشد گیاهان دارد. گلدان‌های 10 سانتی‌متری گلدان‌های استانداردی هستند. در فرایند رشد گیاهان صبور باشید. برگ‌هایی كه در ابتدا نمایان می‌شوند واقعا برگ نیستند و بیش‌تر مواد مغذی برای گیاهان هستند. تا زمانی كه برگ‌های واقعی رشد كنند صبر كنید؛ آن‌ها جلوه بسیار متفاوتی با برگ‌های ابتدایی دارند.
وقتی برگ‌های اصلی رشد كردند یعنی زمان آن رسیده كه گیاهان به گلدان‌های جدید منتقل شوند. گلدان‌های جدید را با خاك گلدان تا لبه پر كنید و حفره‌ای را برای كاشت گیاه در آن ایجاد كنید. محفظه اصلی را به آرامی از پایین برگردانید و آن را به آرامی فشار دهید تا گیاهان و خاك از آن خارج شوند. كلیت را از زیر بگیرید و مراقب ساقه‌ها باشید چراكه بسیار شكننده هستند. اگر چندین برگ را با هم خارج كردید آن‌ها را با دست از هم جدا كنید. برای ان كار زمان زیادی بگذارید تا ریشه‌ها آسیب نبینند.
گیاه را در گلدان جدید قرار دهید و خاك پیرامون آن را سفت كنید. خاك را مرطوب كنید و مراقب باشید به آن بیش از حد آب ندهید. گلدان را در نقطه‌ای پرنور (در روزهای اول دور از نور مستقیم خورشید) قرار دهید و سعی كنید كه خاك را همیشه نمدار نگه دارید.نكته: بسیاری از باغبان‌ها توصیه می‌كنند كه دست‌های خود را بر روی گیاهان بكشید و بالا و پایین كنید. این كار به نوعی شبیه‌سازی باد است و باعث قوی‌ترشدن ریشه‌ها می‌شود.
خو گرفتن با آب و هوای جدید


حدود 10 روز تا دو هفته پیش از انتقال گیاهان به فضای بیرونی، فرایند عادت دادن گیاهان به شرایط بیرونی را آغاز كنید، فرایندی كه به آن خو گرفتن با آب و هوای جدید می‌گویند. وقتی شروع به چنین كاری می‌كنید دیگر به گیاهان كود ندهید و مقدار آب دادن به آن را نیز كم‌تر كنید.
هر روز چند ساعت گیاهان را در فضای بیرونی قرار دهید، شاید یك ساعت در روز برای شروع مناسب باشد، سپس به تدریج این زمان را افزایش دهید. شب‌ها یا وقتی دما كاهش می‌یاید گیاهان را به درون خانه منتقل كنید.


همان‌طور كه زمان بیرون ماندن گیاهان به تدریج افزایش می‌یابد همین كار را در مورد نور هم بكنید. نقطه‌ای را انتخاب كنید كه دارای نور خورشید ملایم و باد كمی است، سپس گیاهان را به نقاط پرنورتر و در نهایت به نقطه‌ای تحت تابش مستقیم آفتاب منتقل كنید. وقتی گیاهان چندین شب را در فضای بیرونی خانه ماندند اكنون آمادگی انتقال به باغ یا محفظه‌های دائمی را دارند.


نكته: وقتی گیاهان را به بیرون منتقل می‌كنید آن‌ها را با توری‌های پرندگان بپوشانید، چراكه ممكن است پرندگان این غذای لذیذ را بخورند.
جایگزین‌ها


شما می‌توانید این فرایند را از درون خانه شروع كنید، اما اگر این امكان را نداشتید، محفظه‌های شیشه‌ای، قوطی‌های شیشه‌ای مخصوص گیاهان، و گل‌خانه‌ها جایگزین‌های خوبی برای خانه هستند و تمام مراحل را می‌توان در درون آن‌ها انجام داد.
اگر از محفظه‌های شیشه‌ای استفاده می‌كنید وقتی می‌خواهید گیاهان را به محیط بیرون عادت دهید در آن را كم‌كم روزها باز كنید و شب‌ها ببندید. میزان بازكردن در را به مرور بیش‌تر كنید تا گیاهان آماده منتقل‌شدن به باغ را شوند.
قراردادن درهای شیشه‌ای بر روی گیاهان باعث گرم ماندن آن‌ها در شب می‌شود. این روش برای تعداد اندكی گیاه موثر است اما شیوه مناسبی برای تعداد زیادی از گیاهان نیست.گل‌خانه‌ها بهترین مكان برای گیاهان هستند. اگر گل‌خانه به قدر كافی گرم است می‌توانید این فرایند را از خود گل‌خانه آغاز كنید. در غیر این صورت از گل‌خانه در مراحل میانی بین خانه و باغ بهره ببرید.
لینک:چیدانه | خانه ای سبز و پر طراوت مخصوص باحوصله ها!