اعضای باند فروش و شکار حیوانات وحشی دستگیر شدند
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین، از دستگیری اعضای یک باند شکار، صید و زنده گیری حیوانات وحشی در استان خبر داد.

به گزارش زیست آنلاین از ایرنا ˈصدرالدین علیپور افزود: مامورین اجرایی یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین در یک عملیات منسجم و گسترده پس از جمع آوری اطلاعات میدانی، موفق به دریافت سرنخ های صید و زنده گیری چند بره آهو و میش در منطقه حفاظت شده باشگل شدند.

وی تصریح کرد: در عملیات انجام شده، مامورین یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان موفق به دستگیری یک نفر متخلف و کشف دو بره آهو از وی شدند که پس از بازجویی مقدماتی، فرد متخلف هویت پنج نفر از همدستانش و چند تخلف دیگر را فاش کرد.

علیپور اضافه کرد: با دستور مقام قضایی شهرستان تاکستان سه نفر از متهمان که یکی از آنها از اتباع افغان بود، دستگیر شدند و در بازداشت موقت به سر می برند.

وی افزود: یکی از بره آهوهای کشف شده از متخلفین، از ناحیه پا دچار شکستگی استخوان شده که بنا به نظر دامپزشکان، در حین صید این اتفاق رخ داده و اکنون در کلینیک دامپزشکی تاکستان تحت درمان می باشد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین نیز عنوان کرد: در این عملیات از نیروهای اجرایی متخصص استان استفاده نمودیم و پس از دریافت اطلاعات، فرد متخلف را در حین فروش بره آهو که به تازگی از مادرش جدا شده بود، دستگیر کردیم .

ˈغلامرضا جهان تیغˈ یادآور شد: این باند متخلف از ابزارهای مختلف برای صید این حیوانات استفاده می نمودند.

وی، بهره گیری از چندین دستگاه موتورسیکلت برای جدا کردن بره از مادرش و تعقیب آن و استفاده از سگ های شکاری در روزهای ابتدایی تولد برای صید و زنده گیری در هنگام زایمان حیوان را از شیوه های شکارچیان برشمرد.

منطقه حفاظت شده باشگل در شهرستان تاکستان با 25 هزار و 198 هکتار وسعت تنها منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در استان قزوین است و مناطق الموت و طارم سفلی نیز به ترتیب با 118 هزار و 49 هزار هکتار از مناطق تیراندازی و شکار ممنوع استان می باشند.منبع:ایرنا