نتایج مطالعات گروهی از دانشمندان حیات‌وحش با همکاری کارشناسان iucn نشان داد کشورها در دستیابی به اهداف تعیین‌شده در حفاظت از گونه‌های در معرض خطر موفق نبوده‌اند.

به گزارش زیست آنلاین از ایسنا این کارشناسان اعلام کردند وعده‌های دولت‌ها در زمینه توسعه مناطق حفاظت شده جهان همچنان ناموفق بوده و می‌تواند بسیاری از گونه‌ها را در خطر انقراض کامل قرار دهد. سیاست‌های کلی افزایش وسعت مناطق حفاظت شده جهان از 13 به 17 درصد که قرار است تا سال 2020 میلادی اجرایی شود در خط مشی‌های 20 گانه «آئیچی» در سیاست‌های کنوانسیون تنوع زیستی که در سال 2010 میلادی در «ناگویا» ژاپن شکل گرفت، گنجانده شده است.


با این حال مطالعات تحلیلی در رابطه با دستیابی به این اهداف که در حاشیه کنگره پارک‌های جهان از 12 تا 19 نوامبر 2014 میلادی در سیدنی بررسی خواهند شد، نشان می‌دهد حدود یک ششم از 4118 گونه مهره‌دار در معرض خطر در مناطق حفاظت شده زندگی نمی‌کنند. این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که رسیدن به اهداف 17 درصدی احداث مناطق حفاظت شده تنها منجر به افزایش شش درصدی در روند حفاظت از مهره‌داران خواهد شد.


«اسکار ونتر»، استاد دانشگاه «جیمز کوک» و مولف اصلی این مطالعه با بیان مطلب فوق افزود: برای مناطق حفاظت‌شده می‌توان سیاست‌های بسیار مقرون به صرفه‌تر و منطقی‌تری را اعمال کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، «جیمز واتسون»، استاد دانشگاه «کوئینزلند» در استرالیا و دبیر مشترک گروه نجات گونه‌های iucn در کمیسیون کارشناسان تغییرات جوی معتقد است که عمل به توصیه‌های ارائه شده در این مطالعه می‌تواند تاثیر سوء تغییرات جوی بر نسل آینده را به حداقل برساند.

وی افزود: با حفاظت از سرزمین‌های بکر وسیع، نواحی دریایی و گونه‌های در معرض تهدید می‌توانیم شانس خود را در حفظ تنوع زیستی زمین برای نسل آینده به ویژه در مواجهه با تهدیدهایی نظیر تغییرات جوی افزایش دهیم.

«کارلو روندینینیس» از دیگر مولفانِ این مطالعه می‌گوید: وقتی این اهداف تلفیق شوند کشورها بیشتر قادرند تا پارک‌های حفاظت شده جدیدی را در نواحی در معرض تهدید زیستی احداث کنند و البته این پارک‌ها در برابر تغییرات جوی انعطاف بیشتری دارند.منبع:ایسنا