مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست کرمان گفت: ۷۰ گونه حیات وحش این استان در معرض تهدید یا خطر انقراض قرار دارند.
به گزارش زیست آنلاین از ایرنا ˈمحمود صفرزادهˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از هزار و 400 گونه حیات وحش در کشور 334 گونه در استان کرمان شناسایی شده است.

وی با اشاره به خطر انقراض برخی گونه های جانوری در این خطه گفت: از این گونه ها می توان به ˈخرس سیاه آسیایی، گورخر ایران، یوزپلنگ آسیایی، هوبره و سایر پرنده های شکاریˈ اشاره کرد که باید از آنها حمایت شود زیرا جزو میراث طبیعی کشور هستند.

او افزود: گونه های در معرض تهدید و خطر انقراض از ارزش زیستی بالایی برخوردار هستند و جزو خزانه ژنتیک کشور و استان محسوب می شوند.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست کرمان گفت: همچنین از هشت هزار گونه گیاهی در کشور 800 گونه در این استان شناسایی شده و براساس آمار موجود کرمان 17 درصد گونه های گیاهی و 24 درصد گونه های جانوری کشور را در خود جای داده است.

وی در ادامه اظهارداشت: اداره کل حفاظت محیط زیست در چارچوب قوانین موافق توسعه و فعالیتهای معدنی است اما نباید به بهانه توسعه صنعت و معدن محیط زیست را به خطر بیاندازیم زیرا در صورت تخریب محیط زیست احیاء مجدد آن کار ساده ای نیست.

او افزود: کرمان از تنوع زیستی بالایی برخوردار است لذا تکلیف قانونی ما در برنامه چهارم توسعه این بود که 10 درصد عرصه های استان را به عنوان ˈمناطق تحت مدیریتˈ تعریف و از آنها حفاظت کنیم.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست کرمان اضافه کرد: در حالی که قبل از برنامه چهارم این شاخص و ضریب در استان حدود سه درصد بود اکنون در بحث مناطق چهارگانه به 13.2 درصد رسیده و قانون هم این شاخص را تکلیف کرده است.

وی گفت: حدود دو میلیون و 400 هزار هکتار از گستره استان کرمان تحت عنوان ˈمناطق چهارگانهˈ و دو میلیون و 800 هزار هکتار آن هم ˈمناطق تحت مدیریتˈ است.

صفرزاده افزود: این مناطق در قالب 21 منطقه تحت مدیریت است که از این تعداد 10 منطقه حفاظت شده، چهار منطقه پناهگاه حیات وحش، یک اثر طبیعی ملی، یک پارک ملی و پنج منطقه شکار ممنوع تعریف شده و ارتقاء این مناطق نیز در چارچوب قانون است.

استان کرمان با جمعیت حدود سه میلیون نفر 23 شهرستان دارد.


منبع:ایرنا