به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران،‌موزه طبیعت و حیات وحش ایران با مساحت 1200متر مربع توسط شهرداری تهران در سال 1372 به منظور آشنا کردن مردم با میراث طبیعی کشورمان و شناساندن و اهمیت حفظ محیط زیست و حیات وحش افتتاح شد.


این موزه شامل بخش های مختلفی است که عبارتند از بخش آبزیان، پرندگان، پستانداران، بخش زمین شناسی، سالن پروانه‌ها و کارگاه تاکسیدرمی است.از نوروز سال92 پروژه‌هایی چون پروژه موزه گیاه شناسی، موزه پروانه ها، کارگاه تاکسیدرمی نوین و مراکز علمی و پژوهشی مانند فیزیک، شیمی و ریاضیات در حال اجرا است.مجید نواییان مدیر کل موزه طبیعت و حیات وحش ایران با معرفی پروژه های موزه‌های در حال اجرای موزه دارآباد گفت: یکی از پروژه‌هایدر دست اجرای موزه دارآباد پروژه موزه گیاه شناسی است که حدود 600 گونه از نمونه‌های گیاهی زیست بوم‌های کشورمان به صورت هر باریوم و نمایشگاهی آماده شده است.


در تهیه این پروژه اساتید به نام داخلی و خارجی استفاده شده است و گونه های گیاهی و شاخص‌های بومی متناسب با اقلیم ایران به صورت جغرافیایی مجزا به بازدیدکنندگان نشان داده می‌شود.

وی با بیان این که این موزه به عنوان یک ذخیره گاه برای نسل‌های آینده باقی خواهد ماند، افزود: در موزه گیاه شناسی بر گیاهان دارویی که در طب سوزنی مورد استفاده قرار می‌گیرند، گیاهان معطر که شامل گیاهان گل دار و خوش بو که به صورت‌های مختلف استفاده می‌شوند و گیاهان دخانی تأکید شده است و غرفه‌هایی برای آشنایی با بخش‌های موزه گیاه‌شناسی وجود دارد همچنین بذرهای ناب و خالص در خلأ در بسته‌های خاص برای بازدید عموم و آیندگان نگه داری می‌شود.
وی ادامه داد: موزه گیاه شناسی در 14 مهر ماه روز جهانی زیستگاه‌ها و همزمان با شروع سال جدید تحصیلی افتتاح می‌شود.


نواییان با اشاره به افتتاح موزه پروانه‌ها در عید فطر امسال، تصریح کرد: این موزه یک مخزن مشتمل بر 5000گونه پروانه و حشره است به صورت خالص اتاله و بایگانی شده است و بر جمع آوری همه پروانه‌های ایران و جهان تأکید دارد.


وی گفت: کارگاه تاکسیرانی در بخش زیرین موزه گیاه شناسی در حال اتمام است. نقشه این کارگاه تاکسیدرمی از بهترین موزه‌های موجود در دنیا گرفته شده است که شامل بخش‌های مختلفی مانند سالن آمپایه کردن پرندگان، مانت کردن آبزیان، خزندگان، دوزیستان، ماهی‌ها، اتاله کردن حشرات و تاکسیدرمی پستانداران که قرار است به بخش‌های مختلف این علم پرداخته شود.


وی افزود: در قسمت موزه نجوم در بخش زمین شناسی پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته است و تأسیس مراکز پژوهشی و علمی مانند فیزیک، شیمی و ریاضیات نیز در حال اجرا است.


مدیر کل موزه طبیعت و حیات وحش ایران خاطرنشان کرد: این ساختمان 5طبقه است که 2طبقه آن آماده تحویل و بهره برداری است و بخش‌های دیگر هنوز قابلیت بهره‌برداری را ن دارد و امیدواریم ظرف 6ماه آینده همه بخش ها به بخش‌ها به بهره‌برداری برسد.


منبع:باشگاه خبر نگاران