۶ جوجه دلیجه یتیم با تلاش کارشناسان حیات وحش بزرگ شده و به پرواز درآمدند

۱۰ تیر ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: اوائل خردادماه سال جاری به دنبال بروز طوفان و تندباد در خرم آباد یکی از کارمندان اداره مخابرات این شهرستان متوجه سقوط لانه و جوجه های یک پرنده شکاری در حیات اداره می شود.
این کارمند دلسوز پس از اتمام طوفان لانه و جوجه ها را از روی زمین برداشته و به مکان اولیه خود بر روی یک درخت در حیات اداره مخابرات بازمیگرداند.

وی حدود ۵ روز منتظر بازگشت مادر جوجه ها به لانه می شود و در این مدت خودش به جوجه ها غذا می دهد اما پرنده مادر به دلیل نامعلومی (جابجا شدن لانه و یا برخورد انسان با جوجه ها) هرگز به سراغ جوجه ها باز نمی گردد.

کارمند اداره مخابرات پس از این مدت و ناامیدی از بازگشت پرنده مادر، جوجه ها را مجددا از لانه برداشته و به اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان تحویل می دهد.

این ۶ جوجه دلیجه یتیم به مرکز قرنطینه و تیمار و حیات وحش در خرم آباد منتقل شده و تحت نظر کارشناسان مسئول حیات وحش در اداره محیط زیست لرستان تحت تغذیه و مراقبت قرار گرفتند.

هم اکنون پس از گذشت حدود ۳۵ روز، جوجه ها بزرگ شده و در سلامتی کامل بسر می برند.

با وجودی که جوجه پرندگان، پرواز را از مادر خود می آموزند اما با تلاش کارشناسات اداره نظارت بر حیات وحش و آقای سپهوند مسئول مرکز قرنطینه و تیمار خرم آباد، جوجه دلیجه ها پرواز کردن را تا حد زیادی یاد گرفته اند و هم اکنون به راحتی پرواز می کنند.

دلیجه ها در حال حاضر رها بوده و آزادانه پرواز می کنند اما به دلیل تغذیه دستی از ابتدای زندگی خود، هر روز برای خوردن غذا به محوطه مرکز تیمار باز می گردند و پس از تغذیه مجددا پرواز کرده و محل را ترک می کنند.

تصاویر زیبای این گزارش که توسط آقای مجید دریکوند کارشناس مسئول اداره محیط زیست لرستان تهیه شده است از نخستین روزهای زندگی این شش جوجه یتیم در خردادماه و پس از تحویل به اداره محیط زیست تا زمان بزرگ شدن و شروع به پرواز آنها که مربوط به چند روز گذشته می باشد را به تصویر می کشد.