عاملین کشتار بیرحمانه ۸۴ عدد کبک و تیهو در لارستان دستگیر شدند

۹ تیر ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر ورود شکارچیان غیرمجاز به مناطق آزاد لارستان، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان عازم منطقه مربوطه شده و به جستجو پرداختند.
سرپرست اداره محیط زیست لارستان در این باره گفت: محیط بانان پس از مدتی جستجو متوجه راکبین مسلح ۳ دستگاه موتورسیکلت شده و به آنها دستور ایست دادند.
خدانظر انصاری افزود: راکبین موتورها بدون توجه به فرمان ایست مامورین با سرعت زیاد مشغول فرار شدند و محیط بانان نیز با خودروی پیکاپ به تعقیب آنها پرداختند.

خدانظر انصاری گفت: پس از مدتی تعقیب و گریز در جاده های خاکی و ناهموار یکی از موتورسیکلت ها بر اثر سرعت زیاد تعادل خود را از دست داده و پس از برخورد با خودروی محیط زیست واژگون شد.
وی افزود: محیط بانان سریعا وارد عمل شده، متخلف مربوطه دستگیر نمودند و بلافاصله به تعقیب دو موتورسیکلت دیگر پرداختند.
در ادامه تعقیب و گریزها یکی دیگر از موتورها توسط مامورین متوقف و دو سرنشین آن بازداشت شدند اما موتوسیکلت سوم از این فرصت استفاده نموده و متواری گردید.

انصاری گفت: در بازرسی از متهمین دستگیر شده لاشه ۸۴ قطعه کبک و تیهو، یک قبضه اسلحه شکاری دولول غیرمجاز، دو قبضه اسلحه شکاری تک لول، مهمات و سایر ادوات صید و شکار کشف و ضبط گردید.
متهمین در جریان بازجویی ها اعتراف نمودند که حدود ۲۰ لاشه کبک و تیهو نیز در اختیار موتورسیکلت بوده که متواری شده است که در این صورت بیش از یکصد عدد کبک و تیهو توسط متخلفین شکار شده است.
متاسفانه اکثر ۸۴ پرنده شکار شده، جوجه های نابالغ امسال بوده اند که با کمین ناجوانمردانه شکارچیان بر سر چشمه و هنگام مراجعه پرندگان تشنه برای خوردن آب شکار شده اند.

تله گذاری و کمین در محیط های طبیعی بویژه در کنار چشمه ها اثرات نامطلوبی بر امنیت زیستگاه و حیات وحش آن منطقه دارد، بطوری که با صدای شلیک و یا به دام افتادن یک جانور، سایر وحوش با وجود تشتگی شدید به چشمه نزدیک نمی شوند و یا منطقه را ترک کرده و به جایی دیگر کوچ می کنند.
متهمین پس از بازداشت و تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی شدند و متخلفین فراری نیز شناسایی و تلاش برای دستگیری آنان آغاز شده است.