یک گوزن زرد ایرانی در سایت تکثیر و پرورش قلاجه کرمانشاه تلف شد

۹ تیر ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: بر اساس اطلاعات موثق دریافتی یک گوزن زرد ایرانی در سایت تکثیر و پرورش درابادام واقع در منطقه حفاظت شده قلاجه کرمانشاه تلف شد.

به گفته منابع آگاه این گوزن زرد که جنسیت آن نر بوده است از حدود ۲۰ روز قبل دچار نوعی بیماری شده و به دلیل قصور در تشخیص و درمان عارضه، دو روز قبل تلف شده است.

لاشه این گوزن بلافاصله از محل سایت به مکان دیگری منتقل شده و اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه تاکنون از اطلاع رسانی در این زمینه خودداری کرده است.

سایت تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی از سال ۱۳۹۰ در منطقه درابادام واقع در کیلومتر ۱۵ جاده اسلام آباد به گیلان غرب با هدف تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی در شرایط نیمه اسارت و معرفی مجدد این گونه به زیستگاه های اصلی تاسیس شده است.

در این سایت با انتقال ۹ راس گوزن زرد ایرانی از دشت ناز ساری و منطقه حفاظت شده دنا فعالیت خود را آغاز نموده است.

در سایت تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی درابادام با وجود صرف هزینه زیاد، نیروی انسانی و زمان فراوان، به دلیل سوء مدیریت نه تنها موفقیتی در تکثیر این گونه در معرض انقراض حاصل نشده، از مجموع ۹ راس گوزن منتقل شده تاکنون ۵ راس به علل گوناگون تلف شده و تنها ۴ گوزن دیگر در این سایت باقیمانده است.