پاکسازی یک منطقه حفاظت‌شده گونه‌های در معرض خطر موسوم به «فو سیتون» در لائوس از تله‌ها به نجات «سائولا»ها و کمک به احیا جمعیت آنها منجر شده است.


به گزارش زیست آنلاین از ایسنا «الکس مک‌ویلیام»، معاون برنامه انجمن حفاظت از حیات وحش لائوس با کمک تیم همکارانش از اکتبر 2012 میلادی تا مارس 2014 میلادی موفق به پاکسازی منطقه حفاظت شده «فو سیتون» از 7800 تله سیمی شده است.

الکس در گزارشی در این رابطه اعلام کرد: از گذشته تاکنون جدی‌ترین تهدید برای سائولاها شکار غیرقانونی با استفاده از ده‌ها هزار تله بوده است. شکارچیان در آن واحد، صدها تله را در یک مسیر چند صدمتری برپا می‌کنند که این تله‌ها هر جانوری را به دام می‌اندازند.

وی افزود: پاکسازی منطقه از این تله‌ها اقدام بسیار مهم در فراهم کردن فرصت برای حفظ نسل این جانوران است.

«سائولا» تک شاخ نادر و اسرارآمیزی است که برای نخستین بار در سال 1992 میلادی توسط محققان مشاهده و ثبت شد. این پستاندار تک شاخ و کمیاب آسیایی از آن زمان به بعد تنها در موارد معدودی توسط کارشناسان محیط زیست مشاهده شد که یکی از آخرین موارد آن به سال 2010 میلادی در منطقه «فو سیتون» برمی‌گردد. جانورشناسان پیش‌بینی می‌کنند تنها چند صد سائولا در حیات وحش باقیمانده باشند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه رسمی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، برنامه نجات سائولاها به دولت‌ها و جوامع محلی کمک می‌کند تا ضمن بهبود مدیریت منطقه حفاظت شده «فو سیتون» یک منطقه انحصاری نیز برای احیای سائولاها احداث شود. این برنامه همچنین به منظور حصول اطمینان از کاهش شکار سائولاها، 14 جنگل‌بان را به خدمت گرفته تا نسبت به حفاظت مدبرانه از منطقه حفاظت شده «فو سیتون» اقدام کنند.


منبع:ایسنا