خودتان بسازید:
آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که علاقه دارند مواد مورد نیاز خود، از گوجه و كلم گرفته تا هویج و سبزیجات را از باغچه كوچك خانگی خود برداشت کنند. استفاده از محصولات اورگانیک باغچه خودتان، کار بسیار لذت بخش و هوشمندانه ای است ولی ساخت این باغچه ها جزئیاتی ظریف و متفكرانه دارد که باغچه‌ها را تبدیل به عناصری خاص می‌كند: از انتخاب چوب گرفته تا ساخت آنها با ما همراه شوید تا شما هم بتوانید یکی از این باغچه ها در خانه خود داشته باشید.

فكر كردن به برنامه‌ریزی، چیدمان، و مواد و مصالح پیش از شروع كار بسیار مهم است.

یك نفری هم می‌توان این باغچه‌ها را ساخت اما ایده‌آل این است كه در تراز كردن و قرار دادن الوارها از دوستی كمك بگیرید.ساخت باغچه‌ها ساده است، اما تراز كردن آن‌ها كمی دشوار است.

عرض این باغچه‌ها را به دلخواه می‌توانید بسازید اما بهتر است عرض این جعبه‌ها كم‌تر از 120 سانتی‌متر ساخته شود تا بتوان به راحتی به مركز باغچه دسترسی داشت. طول باغچه به شما بستگی دارد.

برای ساخت یك باغچه 120 سانتی‌متر در 240 سانتی‌متر كه ارتفاع آن 5 الوار است و دارای یك لبه و یك نیمكت (به استثنای یك سیستم آبیاری) است شما به مواد و ابزار زیر نیاز خواهید داشت:مواد
· 15 الوار با سطح مقطع 4 در 4 سانتی متر
· 4.5 الوار با سطح مقطع 2 در 6 سانتی متر
· 50 پیچ چوب
· 40 پیچ مخصوص كف
· 6 پیچ ماشینی، مهره، و واشرابزار و وسایل ایمنی
· دستگاه فارسی‌بر كشویی
· چكش
· دریل و پیچ‌گوشتی برقی
· گونیای نجاری
· اره آهن‌بر یا اره گردبر
· تراز 180 سانتی‌متر
· ریسمان بنایی
· بیل
· شن‌كش
· محافظ چشم و گوش
· دستكش كار
1. اگر می‌خواهید بیش از یك باغچه پیش‌آمده در یك ردیف بسازید از ریسمان بنایی استفاده كنید تا آن‌ها را در یك خط مستقیم در امتداد زمین بسازید.


2. با استفاده از یك بیل‌ سطح زمینی كه باغچه بر روی آن قرار می‌گیرد را تراز كنید. نیازی نیست كل زمین را مسطح كنید بلكه فقط جاهایی كه چوب‌ها قرار می‌گیرند باید مسطح شوند.


3. از گونیای نجاری به عنوان راهنما استفاده كنید تا از مربع شدن باغچه مطمئن شوید. گوشه‌ای از باغچه كه ارتفاع آن دو رج (دو تكه چوب) است را انتخاب كنید. آن‌ها را دریل كنید و با پیچ به هم متصل كنید. همین كار را در سه گوشه دیگر باغچه نیز انجام دهید.


4. مطمئن شوید كه چهارگوشه شما مربع است. پیچ كردن تكه‌های چوب به هم را ادامه دهید و در طول كار تراز بودن و مربع بودن باغچه را چك كنید. همه چوب‌ها به یك شیوه و با دو یا سه پیچ به هم متصل می‌شوند.
ارتفاع باغچه را هر چقدر كه دوست دارید در نظر بگیرید، اما به یاد داشته باشید كه هر چه ارتفاع باغچه بیش‌تر شود هزینه و زمان ساخت نیز افزایش می‌یابد.


5. لبه‌های با سطح مقطع 2 در 6 را در هر 60 سانتی‌متر به بدنه اصلی باغچه وصل كنید. لبه این باغچه‌ها 5 سانتی‌متر از باغچه بیرون می‌زند و به قسمت درونی باغچه وصل می‌شود. این‌كه لبه چقدر از بدنه اصلی بیرون بزند به شما بستگی دارد اما سعی كنید هر چهار طرف دارای لبه‌های یكسانی باشند.


6. برای نیمكت، حداقل سه تكیه‌گاه بگذارید (به شكل نگاه كنید). قسمت نیمكت دارای 2 چوب با سطح مقطع 2 در 6 است. قسمت درونی چوب نیمكت بر روی قسمتی با سطح مقطع 4 در 4 قرار می‌گیرد، كه در مرحله قبلی انجام شده است، و قسمت بیرونی نیمكت بر روی تكیه‌گاه‌ها سوار می‌شود.حتما نباید چوب‌ها روكش شوند. در حقیقت برای باغچه‌هایی كه در آن‌ها گیاهانی با محصولاتی خوردنی كاشته می‌شوند چوب روكش‌دار توصیه نمی‌شود.

منبع: houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه