تهران-ایرنا-هشتمین کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست امروز سه شنبه با موضوع ˈحل بحران آب با عزم و مدیریت جهادیˈ با حضور رحیم میدانی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، عبدالرضا کرباسی رییس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران و جمعی از محققان و متخصصان این رشته برگزار شد.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، صیانت از منابع طبیعی و حفاظت از محیط زیست در اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مورد تاکید قرار گرفته است اما روند رشد صنعتی و افزایش تعداد ناوگان حمل و نقل موجب تولید آلودگی و محیط زیست کشور را با مخاطرات جدی مواجه کرده است.

علاوه بر آلودگی های محلی، تولید گازهای گلخانه ای در اثر فعالیت های صنعتی می تواند اثرات زیست محیطی نگران کننده ای برجای گذارد. از اینرو توجه به گردهمایی های محیط زیستی در دو بعد ملی و جهانی با موضوع اقتصاد سبز از اهمیت زیادی برخوردار است.

هشتمین کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست با محورهای تبلور مجموعه ظرفیت های علمی کشور برای رفع معضلات زیست محیطی، ایجاد حساسیت در زمینه محیط زیست بین دولتمردان به منظور وضع قوانین موثر و اجرا و نظارت مطلوب بر آن برگزار می شود.

ایجاد بازار برای صنعتگران کشور جهت ساخت و عرضه وسایل کنترل و کاهش آلودگی، افزایش آگاهی های عامه مردم در زمینه های محیط زیست، هم اندیشی بین اساتید، دولتمردان و صنعتگران کشور، ارتقای سطح علمی اندیشمندان، پژوهشگران و دانشجویان از طریق تبادل نظر و دستیابی به سیاست ها و راهبردهای کلان حفظ محیط زیست از دیگر اهداف برپایی این کنفرانس است.

مهندسی محیط زیست، مدیریت سوانح و مخاطرات طبیعی، مدیریت و برنامه ریزی محیط زیست، مباحث جهانی محیط زیست، مهندسی طراحی محیط زیست، مباحث حقوقی و اقتصادی محیط زیست، پدافند غیرعامل در حوزه محیط زیست، شهر و محیط زیست، رسانه و محیط زیست، بحران آب و مدیریت جهادی ، توسعه پایدار مبتنی بر مدیریت یکپارچه منابع آب، آموزش محیط زیست و اشاعه فرهنگ و اخلاق محیط زیست و تولید ملی در راستای اقتصاد سبز برخی از محورهای این همایش است.

روز جهانی محیط زیست برای اولین بار در سال 1972 از طرف سازمان ملل در نشست استکهلم به رسمیت شناخته شد. این روز همه ساله در ماه ژوئن در سراسر جهان مورد توجه مردم و مسوولان قرار می گیرد.

اولین کنفرانس روز جهانی محیط زیست در سال 1987 در کنیا برگزار شد و در سال 2013 محل برگزاری این کنفرانس در مغولستان تعیین شده است.

هشتمین کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست با همکاری دبیرخانه دائمی این کنفرانس، پژوهشکده مجازی محیط زیست، دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، پژوهشکده انرژی های نو و محیط زیست و مرکز پژوهشی مجازی محیط زیست برگزار شد.

منبع:ایرنا