عاملین کشتار یک میش وحشی در پارک ملی خجیر دستگیر شدند

۱ تیر ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: روز گذشته محیط بانان پارک ملی خجیر در جریان عملیاتی که حدود ۴ ساعت به طول انجامید دو شکارچی حرفه ای و سابقه دار را دستگیر نمودند.
رئیس اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار در این باره گفت: حوالی ساعت ۱۵ روز گذشته به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر حضور شکارچیان غیرمجاز در پارک ملی خجیر بلافاصله جهت بررسی موضوع به همراه محیط بانان عازم منطقه مربوطه شدیم.
امامعلی یگانزاده افزود: کلیه نیروها به چهار گروه دو نفره تقسیم و دو گروه عازم ارتفاعات و دو گروه کنترل خروجی ها را پایین دست به عهده گرفتند.

…………تصویر: شکارچیان سابقه دار دستگیر شده در پارک ملی خجیر به همراه لاشه یک میش وحشی
یگانزاده گفت: پس از حدود ۲ ساعت گشت زنی در ارتفاعات گروه اول دو فرد مسلح را مشاهده نموده و تعقیب آنان پرداختند و متخلفین نیز که متوجه حضور مامورین شده بودند از یکدیگر جدا و متواری شدند.
پس از مدتی محیط بانان موفق شدند یکی از شکارچیان را دستگیر کنند اما نفر دوم همچنان مشغول فرار در ارتفاعات بود که با اضافه شدن سایر نیروها نفر دوم نیز پس از دو ساعت تعقیب و گریز توسط محیط بانان محاصره و دستگیر شد.

………………………. …تصویر: اسلحه و ادوات شکار کشف شده از شکارچیان غیرمجاز
رئیس اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار گفت: از متهمین لاشه یک راس میش وحشی، یک قبضه اسلحه شکاری خفیف، ۳۰ فشنگ خفیف، یک دستگاه فاصله سنج، یک تیغه چاقو و دو دستگاه دوربین شکاری کشف و ضبط گردید.
متهمین پس از بازجویی و تشکیل پرونده با دستور مقام قضایی تا تکمیل تحقیقات تحویل پاسگاه انتظامی و روانه بازداشتگاه شدند.

امامعلی یگانزاده اظهار داشت: شکارچیان دستگیر شده از مجرمین حرفه ای و سابقه داری هستند که بیش از این چندین نوبت به جرم شکار غیرمجاز و همچنین به جرم شروع به شکار و پیش از اقدام به شکار دستگیر و در مراجع قضایی نیز محکوم شده اند.
پرونده مجرمین هم اکنون در دادسرای ناحیه ۱۹ تهران شعبه پنجم بازرسی که شعبه تخصصی محیط زیست نیز می باشد در دست بررسی است.
امامعلی یگانزاده ضمن تقدیر و تشکر از دقت نظر و حساسیت قضات محترم شعبه تخصصی محیط زیست در دادسرای ناحیه ۱۹ تهران در رسیدگی به تخلفات زیست محیطی، گفت: با توجه به سابقه دار بودن مجرمین و تکرار چندین باره جرم شکار غیرمجاز امیدواریم در دادگاه به اشد مجازات تعیین شده در قانون محکوم شوند.

…………….تصویر: نیروهای شرکت کننده در عملیات دستگیری متخلفین سابقه دار در پارک ملی خجیر
سلاح های خفیف به دلیل صدای بسیار ضعیف پس از شلیک به عامل مهمی در نابودی حیات وحش کشور طی سال های اخیر تبدیل شده اند. صدایی که پس از شلیک با اسلحه خفیف ایجاد می شود به قدری ضعیف است که اگر در زمان شلیک حتی محیط بانی در فاصله اندک از شکارچی غیرمجاز (به عنوان مثال به فاصله یک دره یا یک تپه کوچک) حضور داشته باشد قادر به شنیدن صدای شلیک نبوده و از حضور متخلف در منطقه آگاه نخواهد شد.