پولیپ گوش در گربه ها(Ear Polyps in Cats)


پولیپ گوش در گربه ها نسبتا نادر است اما در صورت وجود میتواند آسیب شدیدی به پرده گوش برساند .

پولیپ گوش در گربه ها اگر درست و بموقع تشخیص داده شود قابل درمان است.

پولیپ گوش می تواند در گربه ها در تمام سنین رخ دهد اما معمولا در گربه ها بین سنین 1 تا4 دیده می شود.این بیماری تمام نژاد ها و هم نر ها و هم ماده ها را تحت تاثیر قرار میدهد و برای تمام نژاد ها و نر و ماده رخ میدهد. علت دقیق پولیپ گوش شناخته شده نیست، با این حال، برخی از نظریه ها نشان می دهد که آنها به علت یک واکنش به التهاب، که احتمالا به وسیله باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها(calicivirus) ایجاد میشود.احتمال دیگر این است که برخی مشکلات جنینی سبب این بیماری شده است.
علائم این بیماری چیست؟نشانه های پولیپ شامل عفونت میانی یا خارجی گوش گربه است.ممکن است گربه مکرر سر خود را تکان داده و یا دچار خارش های مکرر و شدید شده باشد.دیگر نشانه ترشحات ضخیم و یا خونی در کانال گوش گربه است.ممکن است گربه در راه رفتن در یک خط مستقیم و شیب ناتوان باشد و پلک گربه افتاده شده (پلک سوم) و این پلک سوم ممکن است قسمتی از چشم را پوشش داده باشد.این نشانه ها معمولا شروع آهسته ای دارند و با درمان در مراحل اولیه پاسخ محدودی بدست می آید.و اینکه پولیپ نیز می تواند در بینی و گلو رخ می دهد که در این صورت گربه در بلع و تنفس دچار مشکل میشود.پولیپ گوش چگونه تشخیص داده میشود؟تشخیص معمولا در یک معاینه کامل از کانال گوش انجام میشود.در برخی موارد به بیهوش کردن گربه برای بررسی کامل کانال گوش نیاز است زیرا پولیپ ها معمولا در بخش افقی کانال گوش قرار دارند که معاینه و مشاهده آنها کمی دشوار است.

اشعه ایکس (X-rays) از سر نیز میتواند وجود پولیپ را شناسایی کند.
پولیپ چگونه درمان میشود؟درمان معمولا از طریق برداشتن پولیپ از راه عمل جراحی شکل میگیرد.پولیپ ها معمولا منبع و پایه هایی دارن که اگر از ریشه و منبعشان برداشته نشوند 50 تا 75 درصد احتمال عود کردن و بازگشت دوباره در طی 1 تا 8 ماه را دارد.این عمل جراجی با برداشتن بخش پایین استخوانی که در اطراف گوش (گوش داخلی) انجام میشود.این جراحی ها پیچیده هستند و اغلب توصیه میشود از طریق استئوتومی سطح شکمی حباب گوش انجام شود.اگر از طریق استئوتومی سطح شکمی حباب گوش انجام شود احتمال عود کردن دوباره ی آن بسیار کم است.

این جراحی ها بسیار ظریف هستند و اغلب توسط بهترین متخصصان جراحی انجام شود.

اگر دلیل اصلی پولیپ عفونت بود با توجه به شرایط گربه ممکن است آنتی بیوتیک برای چند هفته داده شود.مراقبت بعد از عمل و پیش آگهیبعد از جراحی گربه باید طی چند هفته به طور کامل بهبود یابد.بعضی از گربه هایی که آسیب های خفیف عصبی که(طی این بیماری) باعث افتادگی پلک و اختلال در راه رفتن آنها شده بود بهبود میابند. در اکثر موارد این ناهماهنگی ها و اختلالات بعد از جراحی از بین میروند و در موارد بسیار نادر این عوامل دائمی شوند.و همانطور که قبلا گفته شد اگر عمل استئوتومی سطح شکمی حباب گوش انجام شود بازگشت دوباره بیماری بسیار نادر و بعید است و در حال حاضر این روش توصیه میشود.خلاصه

پولیپ گوش عمدتا در گربه های جوان اتفاق می افتد .پولیپ گوش بیماری غیر معمولی است (متداول نیست).احتمال پولیپ گوش در گربه هایی که دارای عفونت شدید گوش هستند در نظر گرفته میشود.

دامپزشک میتواند با آزمودن کامل پولیپ را تشخیص دهد و توصیه میشود قبل از شروع درمان به طور کامل دامپزشک عفونت گوش را معاینه کند. درمان معمولا موفقیت آمیز است و با عمل جراحی و برداشتن کامل پولیپ از آسیب شدید و جدی به پرده گوش میتواند جلوگیری کرد.ترجمه :نهال (NahaL)

منبع : peteducation.com