شناسایی گونه جدیدی از مارها برای نخستین بار در شرق کشور

۲۸ خرداد ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نیروهای یگان حفاظت محیط زیست خواف حین گشت و پایش منطقه شکارممنوع سده به گونه ای از مارها برخوردند که تاکنون این گونه را مشاهده نکرده بودند. بنابراین به منظور شناسایی و بررسی نسبت به زنده گیری مار اقدام نمودند.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان خواف در این باره گفت: پس از تصویربرداری از جهات مختلف مار، این تصاویر برای آقای دکتر رستگار خزنده شناس ایمیل و در شناسایی اولیه توسط ایشان نوع گونه Eirenis persicus (مار کوتوله ی پارسی) تشخیص داده شد اما با توجه به اینکه تاکنون این گونه در مناطق شرقی کشور مشاهده و رکورد نشده بود تائید نهایی منوط به مشاهده گونه از نزدیک و نمونه گیری از آن شد.

عباس طاهریان افزود: با توجه به اهمیت موضوع هماهنگی لازم جهت انتقال نمونه به اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی صورت گرفت و پس از بررسی کامل توسط آقایان دکتر رستگار پویانی و دکتر حسینیان، ماهیت گونه تائید و مشخص گردید برای نخستین بار در شرق کشور منطقه شکار ممنوع سده میزبان یکی دیگر از گونه های جانوری کمیاب شده است.

طاهریان ضمن تقدیر و تشکر از آقایان مدثر تیموری و حمیدرضا عظیم پور یابنده این مار، اظهار نمود دقت در حین مامورین در حین گشت و پایش مناطق قطعا می تواند منجر به دست یابی به تازه هایی در محیط زیست شود.


منبع: دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران