ژاپن با وجود رای یک دادگاه جهانی سازمان ملل (icj) به توقف برنامه صید نهنگ در قطب جنوب، ۳۰ قطعه نهنگ «مینک» را صید کرد.

به گزارش زیست آنلاین از ایسنا در نخستین صید خود در سال جاری میلادی (2014)، 30 قطعه نهنگ مینک را در قطب جنوب شکار کرد. این در حالیست که دادگاه جهانی سازمان ملل (icj) دستور داده ژاپن فعالیت‌های اکتشافی سالانه خود را در قطب جنوب متوقف کند.

اداره شیلات ژاپن با انتشار گزارشی اعلام کرد: در فصل صید نهنگ که از آوریل تا ژوئن ادامه می‌یابد، این کشور به عنوان بخشی از صیدهای تحقیقاتی خود در شمال و غرب اقیانوس آرام تاکنون 30 نهنگ مینک را شکار کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از ایندیپندنت، گروه دیگری از صیادان نهنگ در مناطق دورافتاده‌تر همچنان در حال صید هستند. بنابراین گزارش، تصمیم ژاپن مبنی بر ادامه صید نهنگ در اقیانوس آرام موجب شگفتی دادگاه جهانی icj‌ شده است. دادگاه جهانی icj پس از شکایت استرالیا و نیوزیلند رای به توقف فعالیت‌های به اصطلاح تحقیقاتی نهنگ از سوی ژاپن داد. دو کشور استرالیا و نیوزیلند مدعی هستند که برنامه تحقیقاتی صید نهنگ از سوی ژاپن یک سیاه نمایی است زیرا این کشور در پشت این نقاب در حال صید تجاری است.

وقتی دادگاه جهانی حکم توقف فعالیت‌های صید نهنگ در ژاپن را صادر کرد در این حکم فقط درباره صید نهنگ در قطب جنوب صحبت شده و درباره صید سالانه نهنگ در اقیانوس آرام صحبتی به میان نیامده است. این تصور به ژاپن امکان داد تا این کشور صید نهنگ را در اقیانوس آرام ادامه دهد. ژاپن سال‌هاست که ادعا می‌کند صید نهنگ‌ها در این کشور جنبه علمی – تحقیقاتی داشته و برای شناخت جمعیت نهنگ‌ها در سراسر جهان حیاتی است. خبر از سرگیری صید نهنگ توسط ژاپن همچنین کشورهای استرالیا و نیوزیلند را نیز دچار شوک شدید کرد زیرا آنها امیدوار بودند رای دادگاه icj در نهایت به کلیه فعالیتهای صید نهنگ از سوی این کشور پایان بخشد.

منبع:ایسنا