رئیس حفاظت محیط‌زیست شهرستان دامغان گفت: با همکاری عوامل انتظامی پاسگاه قهاب رستاق دو نفر از صیادان پرندگان‌وحشی در مناطق کویری مجیدآباد دامغان دستگیر شدند.

به گزارش زیست آنلاین از ایسنا مسلم عراقی با اعلام این خبر اظهارکرد: با همکاری عوامل انتظامی پاسگاه قهاب رستاق دو نفر از صیادان متخلف سابقه‌دار که در سنوات گذشته طی سه مرحله به دام مأموران محیط‌زیست افتاده بودند در مناطق کویری مجیدآباد دامغان دستگیر شدند.

وی با بیان اینکه از شکارچیان مقادیر زیادی تله زنده‌گیری هوبره کشف و ضبط شد افزود: همچنین موانع و تله‌های ایجاد شده در اطراف زمین‌های کشاورزی به طول 1500 متر معدوم شد.

رئیس حفاظت محیط‌زیست شهرستان دامغان تصریح‌کرد: این اداره با ارسال سوابق قبلی و پرونده جاری متخلفان به جرم شروع به شکار و تکرار جرم از دادگاه، تقاضای اشد مجازات آنها را خواستار شده است.

وی خاطرنشان کرد: برخی از افراد سوجود با زنده‌گیری هوبره و فروش آن به کشورهای همسایه باعث تهدید نسل این حیوان با ارزش در طبیعت شده‌اند.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان دامغان تصریح‌کرد: دو بهله جوجه جغد که در اثر طوفان از لانه پرت شده بودند، با تلاش یک دانش‌آموز محیط یار به لانه باز گشتند.

عراقی گفت: دو بهله جوجه جغد که در باغات جنوبی دامغان بر اثر طوفان شدید از لانه خود در بالای درخت به پایین افتاده بودند توسط یکی از دانش‌آموزان محیط‌یار دامغانی تحویل اداره محیط زیست شهرستان شد.

وی خاطرنشان کرد: بلافاصله با تلاش نیروهای ستادی اداره محیط زیست و با حضور دانش‌آموز محیط یار به جستجو در محل پرداخته و موفق به کشف لانه و باز گرداندن جوجه‌ها به لانه شدند و با پایش نامحسوس و پس از گذشت کمتر از 12 ساعت جغد مادر به لانه بازگشت.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان دامغان افزود: وجود جغدها و پرندگان شکاری در مزارع و باغات باعث کنترل آفات از جمله جوندگان و موش‌ها و مار و ... می‌شود که با حمایت جدی از این پرندگان می‌توان مبارزه بیولوژیک به منظور کاهش مصرف بی‌رویه سموم شیمیایی در مزارع را توسعه داد.

منبع:ایسنا