به گزارش سرویس علمی جام نیوز، "دیوید هو" از موسسه تکنولوژی جورجیا بارها درباره این قایقهای نجات که می توانند برای هفته ها بر روی آب شناور بمانند، شنیده بود. به گفته وی این موچه ها تمامی تخمهای موجود در لانه را جمع آوری کرده و از طریق تونلهایی مسیر خود را از میان آب سیلاب به سطح زمین باز می کنند، آنها برای ساخت این قایق به یکدیگر وصل می شوند.

این استراتژی در مناطق سیل خیز توسط مورچه‌ها استفاده شده تا شانس بیشتری برای زنده ماندن داشته باشند.دانشمندان می‌گویند این حشرات از طریق آرواره‌های خود به یکدیگر متصل می‌شوند و یک ساختار شناور را تشکیل می‌دهند تا زنده بمانند. آنها دریافتند که این موجودات کوچک، بدن خود را مشابه روشی که الیاف ضدآب بافته می‌شوند،‌به هم متصل می‌کنند.

در این ساختار ملکه مستعمره است و در یک مکان امن یعنی در قلب خوشه از همه طرف محافظت می‌شود؛ برخی از مورچه‌های آتش که کارگر هستند در بخش‌های زیر آب رفته تا قایق را روی آب حفظ کنند؛ این مورچه‌ها قادرند تا چند ساعت زیر آب زنده بمانند و شناور باشند.

این استراتژی اگر چه بسیار مؤثر است با این حال خطراتی دارد؛ در واقع برای پرندگان و سایر شکارچیان قابل رویت بوده و طعمه محسوب می‌شوند.


منبع:جام نیوز