به گزارش زیست آنلاین از ایسنا پارک ملی «گارامبا» که در جمهوری دموکراتیک کنگو قرار دارد، طی دو ماه گذشته شاهد کشتار 68 راس فیل بوده است.

شکارچیان این فیل‌ها را با استفاده از اره، نارنجک و حتی شلیک از داخل بالگرد، قتل‌عام کرده‌اند. این پارک ملی دائما مورد تاخت و تاز سربازان کنگو، افراد مسلح جنوبی و سایر کشورها قرار می‌گیرد.

البته این کشت و کشتار تنها بخشی از تمام اتفاقاتی است که در آفریقا می‌افتد چرا که بنابر اعلام سازمان‌های نظارتیِ حیات وحش در سال 2013 میلادی 20
هزار راس فیل به تنهایی در قاره آفریقا کشته شده‌اند.گروه پارک‌های آفریقا که مقر آن در شهر ژوهاسبورگ است مدیریت پارک ملی «گارامبا» را برعهده دارد. بنابر اعلام این گروه، پارک ملی «گارامبا» در سال 1938 میلادی در فضایی به وسعت 4921 کیلومتر مربع احداث شده که از آن زمان تاکنون مورد تاخت و تاز باندهای مختلف شکارچیان و قاچاقچیان قرار داشته است.


این شکارچیان تاکنون 4 درصد از جمعیت کل فیل‌های این پارک را از بین برده‌اند.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، «جین مارک فرومنت»، مدیر پارک ملی «گارامبا» اعلام کرد: این پارک از همه طرف مورد حمله و یورش شکارچیان قرار دارد. بررسی‌های آماری در سال 2012 میلادی نشان می‌دهد در این پارک تنها 2000 رأس فیل باقی مانده است. این در حالیست که جمعیت فیل‌ها در این پارک در دهه 60 میلادی 20 هزار رأس بوده است.وی گفت: یک گروه از بالگردها به فیل‌ها شلیک کرده و گروه دیگر بلافاصله با استفاده از ارّه عاج آنها را بریده و حتی مغز فیل را نیز از سرشان خارج می‌کنند و با خود می‌برند.

فعالان محیط زیست با ابراز تاسف از این اقدامات وحشیانه می‌گویند: بازار داغ عاج فیل در آسیا سبب ترغیب شکارچیان به افزایش شکار فیل طی دهه‌های اخیر شده است. با این حال کنوانسیون منع تجارت جهانی گونه‌های جانوری و گیاهی در معرض خطر که مقر آن در شهر ژنو است اعلام کرده که در سال 2013 میلادی در جهان 20 هزار راس فیل کشته شده اما به دلیل بهبود قوانین محدودکننده در مجموع شکار غیرقانونی فیل‌ها کاهش یافته است.

منبع:ایسنا