با وجود افزایش شکار غیرقانونی، جمعیت کرگدن‌ها در ایالت «آسام» هند که دژِ اصلی این پستاندار در جهان است، شاهد رشد چشمگیری بوده است.

به گزارش زیست آنلاین از ایسنا آمار جدید نشان می‌دهد که با وجود رشد فراگیر شکار کرگدن‌ها، جمعیت آنها از سال 2006 میلادی تاکنون در ایالت آسام هندوستان رشد 27 درصدی داشته است. در همین حال طی این مدت 156 کرگدن نیز کشته شده‌اند. این گزارش نشان می دهد جمعیت کرگدن‌ها در ایالت آسام در سال جاری میلادی (2014) به 2544 راس افزایش یافته است. این در حالیست که در اوایل قرن 19 میلادی جمعیت کرگدن‌ها رقم ناچیز حدود 200 راس بود.

کرگدن‌های هندی با نام علمی Rhinoceros unicornis مانند همتایان آفریقایی خود طی سال‌های اخیر با بحران افزایش بی‌رویه شکار با هدف به دست آوردن شاخ آنها روبرو بوده‌اند. شاخ این جانور در شرق آسیا کاربرد درمانی دارد. با وجود اینکه هیچ شواهد علمی مبنی بر فواید پزشکی شاخ کرگدن وجود ندارد اما بسیاری از مردم کشورهایی نظیر ویتنام و چین استحصال غیرقانونی شاخ کرگدن را برای خود نوعی شان و منزلت اجتماعی می‌دانند. در سال جاری 18 کرگدن توسط شکارچیان غیرمجاز در ایالت آسام کشته شدند اما دولت هند از اقدامات خود در مبارزه با قاچاقچیان شاخ کرگدن حمایت می‌کند.

«راکی‌بول حسین»، سرپرست جنگل‌های ایالت آسام می‌گوید: ما برای مقابله با شکار غیرقانونی گام‌های زیادی برداشته‌ایم اما وقتی دولت آسام روی کار آمد با کمبود نیروی انسانی در پارک ملی «کازیرانگا» مواجه بودیم. پس از آن نیروی انسانی داخل پارک را به 1200 نفر افزایش دادیم. ما همچنین قانون حفاظت از حیات وحش را اصلاح کرده و در آن مجازات زندان را علیه شکارچیان غیرقانونی در نظر گرفتیم.

وی افزود: همچنین کارکنان پارک ملی را برای مقابله با قاچاقچیان به سلاح مجهز کردیم.

به گزارش ایسنا به نقل از مونگابی، کرگدن‌های هندی به داشتن شاخ‌های بلندتر مشهور هستند و به عنوان بزرگترین گونه کرگدن در جهان و بزرگترین جانور روی خشکی شناخته می‌شوند. اگرچه این گونه در نپال نیز یافت می‌شود اما جمعیت اصلی آنها در هندوستان به ویژه ایالت آسام یافت می‌شود به طوری که پارک ملی «کازیرانگا» 60 درصد از جمعیت آنها را در خود جای داده است. دولت هند قصد دارد تا سال 2020 میلادی جمعیت کرگدن‌ها را به 3000 راس افزایش دهد. کرگدن‌های هندی به دنبال افزایش جمعیت در سال 2008 میلادی از فهرست گونه‌های در معرض خطر، خارج و به عنوان گونه‌های در معرض تهدید شناخته شدند.

منبع:ایسنا