سرپرست اداره حفاظت محیط زیست خوی گفت:
گونه خزنده نادر سوسمار آگامای شاخی در منطقه حفاظت شده مراکان
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست خوی گفت: گونه خزنده نادر سوسمار آگامای فلس شاخی در منطقه حفاظت شده مراکان این شهرستان زیست می کند.

به گزارش زیست آنلاین از ایرناˈ جعفر محمدپور ˈ ، روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این گونه از راسته سوسماران با نام علمی trapelus lessonae در جهان شناخته شده است که زیستگاه آنها عمدتا در نواحی بیابانی خشک، دشت های باز، ناهمواری ها، زمین های سنگلاخی، صخره های رسوبی، ستیغ و بریدگی های کوه ها و دره های تنگ و عمیق با پوشش گیاهی پراکنده و اندک است.

وی افزود: پراکندگی این گونه در جهان در کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، عراق، سوریه و اردن است.

محمدپور گفت: تا کنون تنها دو حلقه از این گونه در منطقه حفاظت شده مراکان دیده شده است.

وی افزود: این گونه با همکاری دکتر بهروزی کارشناس و محقق خزندگان ایران و همکاران ایشان در تهران از روی عکس تهیه شده توسط همکاران محیط بان این شهرستان شناسائی شده است.

محمدپور گفت: این گونه نادر سوسمار هنگام احساس خطر تا چند متر دویده و سپس بی حرکت ایستاده و رنگ بدن خود را با محیط تطبیق داده و از دید دشمن پنهان می شود و از مورچه و عنکبوت ها تغذیه می کند.

وی اضافه کرد: سوسمار آگامای فلس شاخی اواخر بهار تا اوایل تابستان و اوایل پائیز، در سال دو بار تخمگذاری می کند که در هر دوره تخمگذاری 6 تا 12 تخم می گذارد.

منطقه حفاظت شده مراکان در 45 کیلومتری شمال شرقی خوی از زیباترین مناطق گردشگری و اولین منطقه حفاظت شده حیات وحش کشور و زادگاه خالص نوع قوچ و میش ارمنی موجود در کشور است.

منطقه حفاظت شده مراکان خوی به عنوان مهم ترین و زیباترین منطقه اکوتوریسم با 103 هزار و 983 هکتار مساحت از قدیمی ترین مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست بوده که 28 گونه از 12 خانواده در پنج راسته پستانداران در این منطقه زندگی می کنند.

شاخص ترین این گونه ها قوچ و میش ارمنی محسوب می شود.

منطقه مراکان زیستگاه وحوشی دیگر از جمله کل و بز، پلنگ، روباه، شغال، گربه وحشی، گراز، خرگوش، سمور، هامستر خاکستری و انواع جوندگان نیز هست.

تا کنون در این منطقه 128 گونه پرنده متعلق به 34 خانواده شامل هما، عقاب طلایی، بالابان، کبک دری، تیهو، کبک چیل، کرکس مصری، دال و زاغ بور نیز شناسایی شده استمنبع:ایرنا