نام فارسی : گوزن قرمز ، مرال ، مارال
نام انگلیسی :Red Deer
نام علمی :Cervus elaphus

خانواده : خانواده گوزن ها (Cervidae)
مرال بزرگترین گوزن ایران است و سم دار ایران است که در جنگل ها و بیشه زار های مناطق کوهستانی زیست می کند ، شاخ های این گوزن بزرگ و طویل است و مانند شاخه های درختان است . مرال ها به صورت گله ای زیست می کنند ( در فصل جفت گیری تشکیل شده از یک نر قوی و چند راس ماده است )ولی در بقیه سال ها نر ها در یک دسته و ماده ها وبچه ها در دسته های جدازندگی می کنند ، مرال ها در استان مازندران به علت شباهتی که به گاو دارند ! گاو کوهی نام برده می شوند . واژه مرال در اصل یک واژه ی مغولی است
پراکنش جهانی : در قاره اروپا ،شمال افریقا ، آسیا .
پراکنش در ایران : در استان های مازندران ، گلستان ، گیلان ، و همینطور جمعیتی زنده گیری شده به منطقه شرقی ارسباران انتقال یافتند .
اندازه : طول بدن مال به 65 تا 250 سانتی متر می رسد، ارتفاع بدنش نیز 120 تا150 سانتی متر است و وزنش از 120 تا 260 کیلوگرم است .عادات رفتاری و جفت گیری : مرال گوزنی بسیار باهوش است و وجود شکارچی را به خوبی احساس می کند و سریع از محل فرار می کند ، مرال های نر در شروع فصل گرما شاخ هایشان که در اواخر زمستان می افتد ( به علت فعال شدن گلبول های سفید استخوان خوار ) دوباره شروع به رشد می کند که علت اش فعال شدن هورمون رشد از غده های هیپوفیز است که باعث جوانه زدن شاخ های جدید می شود در این فصل نر ها را می توان در حال خوردن جوانه درختان و گیاهان دید زیرا ان ها منبع خوبی برای تامین کلسیم ، فسفر ، اهن ؛ و منیزیم از دست رفته حیوان هستند. در اوایل شهریور ماه که فصل جفت گیری مرال است مرال های نر با یکدیگر دست به مبارزه بر سر ماده ها می زنند و برای خود حرمسرا تشکیل می دهند و با سر دادن بانگ های بلند و مستانه خود اعلام می کنند که این دسته برای من است. متاسفانه مرال های نر در این فصل بسیار اسیب پذیرند و شکارچیان با تقلید صدای گاو بانگ توسط شاخ کل مرال های نر را تا چند قدمی خود می اورند .


وضعیت حفاظتی : جمعیت مرال طی چند سال اخیر به دلیل شکار غیر مجاز و همینطور قطع درختان مناطق زیستی اش بسیار کاهش یافته و اگر این روند ادامه یابد و اقدانات حفاظتی ویژه ای انجام نگیرد نسل مرال به زودی در ایران منقرض می شود .
مقاله اختصاصی پارسی پت
نویسنده مقاله : پارسا حق نظری
کپی و برداشت از مقاله بدون ذکر منبع و نام نویسنده غیر مجاز می باشد.